My Favorite Movies
| fb563629584's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Event Horizon (1997, R)
One of the best EVER horror/sci fi films to be made. Just a shame a sequel was never discussed. |
|
| 2 |
Weird Science (1985, PG-13) |
|
| 3 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
| 4 |
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988, PG) |
|
| 5 |
Blade (1998, R) |
|
| 6 |
Blade II (Blade 2) (2002, R) |
|
| 7 |
Blade - Trinity (2004, R) |
|
| 8 |
Blazing Saddles (1974, R) |
|
| 9 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006, R) |
|
| 10 |
Con Air (1997, R) |
|
| 11 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000, PG-13) |
|
| 12 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
| 13 |
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984, PG) |
|
| 14 |
Jaws (1975, PG) |
|
| 15 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 16 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
| 17 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
| 18 |
Rocky III (1982, PG) |
|
| 19 |
Saw (2004, R) |
|
| 20 |
Saw II (2005, R) |
|
| 21 |
Saw III (2006, R) |
|
| 22 |
Spaceballs (1987, PG) |
|
| 23 |
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999, R) |
|
| 24 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R) |
|
| 25 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 26 |
Quadrophenia (, R) |
|
| 27 |
A Nightmare on Elm Street (1984, R) |
|
| 28 |
McVicar (1980, R) |
|
| 29 |
Scum (1977, R) |
|
| 30 |
The Blues Brothers (1980, R) |
|
| 31 |
The Evil Dead (1981, NC-17) |
|
| 32 |
Evil Dead 2 (1987, R) |
|
| 33 |
Every Which Way But Loose (1978, PG) |
|
| 34 |
Any Which Way You Can (1980, PG) |
|
| 35 |
Death Wish (1974, R) |
|
| 36 |
All of Me (1984, PG) |
|
| 37 |
Summer School (1987, PG-13) |





































