My Favorite Movies


  fb564042025's Rating My Rating
1
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Though bloddy, but the art design and the plot and some funny parts makes it a truly enjoyable "comedy"
2
The Godfather (1972,  R)
3
Dark City (1998,  R)
4
Maiko haaaan!!! (2007,  Unrated)
5
The Dark Knight (2008,  PG-13)
6
Suburban Madness (2004,  R)
7
Forrest Gump (1994,  PG-13)
8
Transformers (2007,  PG-13)
9
Lust, Caution (Se jie) (2007,  R)
10
The Joy Luck Club (1993,  R)
11
4 Luni, 3 Saptamāni si 2 Zile (4 Months, 3 Weeks and 2 Days) (2007,  R)
12
Les Chansons d'Amour (Love Songs) (2008,  Unrated)
13
Atonement (2007,  R)
14
Chi Bi: Xia - Jue zhan tian xia (Red Cliff II) (2009,  Unrated)
15
The Time Machine (2002,  PG-13)
16
Il Casanova di Federico Fellini (Fellini's Casanova) (1976,  R)
17
La Voce della luna (The Voice of the Moon) (1990,  Unrated)
18
I Clowns (The Clowns) (2001,  G)
19
All About Lily Chou-Chou (Riri Shushu no subete) (2002,  Unrated)
20
Kantoku - Banzai! (Glory to the Filmmaker!) (2007,  Unrated)
21
Persepolis (2007,  PG-13)
22
Tai yang zhao chang sheng qi (The Sun Also Rises) (2007,  Unrated)
23
God Man Dog (Liu Lang Shen Gou Ren) (,  Unrated)
24
Luo Ye Gui Gen (Getting Home) (2007,  Unrated)
25
The Last King of Scotland (2006,  R)
26
Wai sing (Besieged City) (2008,  Unrated)
27
I Am Sam (2002,  PG-13)
28
The Prestige (2006,  PG-13)
29
Song shu zi sha shi jian, (Amour-Legende) (2007,  PG)
30
Fahrenheit 451 (1966,  PG)
31
City of Women (1981,  R)
32
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) (1965,  Unrated)
33
The Hole (Dong) (The Last Dance) (1998,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments