My Favorite Movies


  fb564753071's Rating My Rating
1
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
Click to Rate
2
Céline et Julie Vont en Bateau (Celine and Julie Go Boating) (1947,  Unrated)
Click to Rate
3
The Son (Le Fils) (1973,  Unrated)
Click to Rate
4
Ulysses' Gaze (1997,  Unrated)
Click to Rate
5
El Sur (The South) (1983,  Unrated)
Click to Rate
6
Barcelona (1994,  PG-13)
Click to Rate
7
The Purple Rose of Cairo (1985,  PG)
Click to Rate
8
Trois vies & une seule mort (Three Lives and Only One Death) (1996,  Unrated)
Click to Rate
9
India Song (1975,  Unrated)
Click to Rate
10
The Spirit of the Beehive (El Espíritu de la colmena) (1973,  Unrated)
Click to Rate
11
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) (1965,  Unrated)
Click to Rate
12
Conte d'Automne (Autumn Tale) (1999,  PG)
Click to Rate
13
George Washington (2000,  Unrated)
Click to Rate
14
Vertigo (1958,  PG)
Click to Rate
15
Taste of Cherry (1997,  Unrated)
Click to Rate
16
Close-Up (,  R)
Click to Rate
17
Where Is the Friend's Home? (1987,  Unrated)
Click to Rate
18
And Life Goes On (Zendegi va digar hich) (Life, and Nothing More) (1991,  Unrated)
Click to Rate
19
Homework (Mashq-e shab) (1989,  Unrated)
Click to Rate
20
Zire darakhatan zeyton (Under the Olive Trees) (1994,  G)
Click to Rate
21
The Wind Will Carry Us (1999,  Unrated)
Click to Rate
22
Mahjong (1996,  Unrated)
Click to Rate
23
Wandâfuru raifu (After Life) (1998,  Unrated)
Click to Rate
24
Ano natsu, ichiban shizukana umi (A Scene at the Sea) (1992,  Unrated)
Click to Rate
25
The Straight Story (1999,  G)
Click to Rate
26
Dieu seul me voit (Only God Sees Me) (2008,  Unrated)
Click to Rate
27
Hiroshima Mon Amour (1960,  Unrated)
Click to Rate
28
Out 1 (1971,  Unrated)
Click to Rate
29
Duelle: Une Quarantaine (Twilight: A Quarantine) (1976,  Unrated)
Click to Rate
30
Love on the Ground (L'Amour par terre) (1986,  Unrated)
Click to Rate
31
Va Savoir (2000,  PG-13)
Click to Rate
32
Le Beau Mariage (1982,  PG)
Click to Rate
33
Le Rayon vert (The Green Ray) (Summer) (1986,  R)
Click to Rate
34
Flamenco (1995,  Unrated)
Click to Rate
35
Metropolitan (1990,  PG-13)
Click to Rate
36
Nostalghia (1983,  Unrated)
Click to Rate
37
Offret (The Sacrifice) (2000,  PG)
Click to Rate
38
Ordet (The Word) (1954,  Unrated)
Click to Rate
39
Lisbon Story (1994,  Unrated)
Click to Rate
40
Mak dau goo si (My Life as McDull) (2001,  Unrated)
Click to Rate
41
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
Click to Rate
42
Bowfinger (1999,  PG-13)
Click to Rate
43
Galaxy Quest (1999,  PG)
Click to Rate
44
UHF (1989,  PG)
Click to Rate
45
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments