My Favorite Movies
| fb565101866's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
My Best Friend's Wedding (1997, PG-13) |
|
| 2 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
| 3 |
My Girl (1991, PG) |
|
| 4 |
Sleepless in Seattle (1993, PG) |
|
| 5 |
It Takes Two (1995, PG) |
|
| 6 |
The Lion King (1994, G) |
|
| 7 |
The Parent Trap (1998, PG) |
|
| 8 |
Hercules (1997, G) |
|
| 9 |
Home Alone (1990, PG) |
|
| 10 |
Home Alone 2: Lost in New York (1992, PG) |
|
| 11 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 12 |
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008, PG) |
|
| 13 |
Serendipity (2001, PG-13) |
|
| 14 |
My Girl 2 (1996, PG) |
|
| 15 |
Grease 2 (1982, PG) |
|
| 16 |
Penelope (2006, PG) |
|
| 17 |
Just One of the Guys (1985, PG-13) |
|
| 18 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 19 |
Stepmom (1998, PG-13) |
|
| 20 |
White Chicks (2004, PG-13) |
|
| 21 |
Matilda (1996, PG) |
|
| 22 |
Flyboys (2006, PG-13) |
|
| 23 |
Annapolis (2006, PG-13) |
|
| 24 |
Chasing Liberty (2004, PG-13) |
|
| 25 |
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004, R) |
|
| 26 |
Sky High (2005, PG) |
|
| 27 |
She's the Man (2006, PG-13) |
|
| 28 |
Never Back Down (2008, PG-13) |
|
| 29 |
School Ties (1992, PG-13) |
|
| 30 |
Dogfight (1991, R) |
|
| 31 |
Wild Hogs (2007, PG-13) |
|
| 32 |
The Covenant (2006, PG-13) |
|
| 33 |
Saturday Night Fever (1977, PG) |
|
| 34 |
Sense and Sensibility (1995, PG) |
|
| 35 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
| 36 |
Hairspray (2007, PG) |
|
| 37 |
Whatever It Takes (2000, PG-13) |
|
| 38 |
The Christmas Card (2006, Unrated) |
|
| 39 |
Tuesdays with Morrie (1999, Unrated) |
|
| 40 |
Yours, Mine & Ours (2005, PG) |
|
| 41 |
America's Sweethearts (2001, PG-13) |
|
| 42 |
Four Brothers (2005, R) |
|
| 43 |
Thumbelina (1994, G) |
|
| 44 |
Beauty and the Beast (1991, G) |
|
| 45 |
Hudson Hawk (1991, R) |
|
| 46 |
Reservation Road (2007, R) |
|
| 47 |
Yamakasi - Les samouraïs des temps modernes (2001, Unrated) |
|
| 48 |
August Rush (2007, PG) |
|
| 49 |
Some Kind of Wonderful (1987, PG-13) |
|
| 50 |
Slumdog Millionaire (2008, R) |
|
| 51 |
Becoming Jane (2007, PG) |
|
| 52 |
Pride and Prejudice (2005, PG) |
|
| 53 |
Only You (1994, PG) |
|
| 54 |
Picture Perfect (1997, PG-13) |
|
| 55 |
She's Out of Control (1989, PG) |
|
| 56 |
Armageddon (1998, PG-13) |
|
| 57 |
The Patriot (2000, R) |
|
| 58 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 59 |
No Reservations (2007, PG) |
|
| 60 |
Love Actually (2003, R) |
|
| 61 |
A Lot Like Love (2005, PG-13) |
|
| 62 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 63 |
Bridget Jones's Diary (2001, R) |
|
| 64 |
Bridget Jones - The Edge of Reason (2004, R) |
|
| 65 |
Notting Hill (1999, PG-13) |
|
| 66 |
Grease (1978, PG) |
|
| 67 |
Stardust (2007, PG-13) |
|
| 68 |
Mamma Mia! (2008, PG-13) |
|
| 69 |
Over Her Dead Body (2008, PG-13) |
|
| 70 |
Nick and Norah's Infinite Playlist (2008, PG-13) |
|
| 71 |
Lost and Found (1999, PG-13) |
|
| 72 |
Honeymoon with Mom (2006, Unrated) |
|
| 73 |
I Do (But I Don't) (2004, Unrated) |









































































