My Favorite Movies


  fb565127694's Rating My Rating
1
The Matrix (1999,  R)
2
Contact (1997,  PG)
3
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
4
K-PAX (2001,  PG-13)
5
The Life of David Gale (2003,  R)
6
Bowling for Columbine (2002,  R)
7
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
8
An Inconvenient Truth (2006,  PG)
9
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
10
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
11
Batman Begins (2005,  PG-13)
12
Cast Away (2000,  PG-13)
13
City of Angels (1998,  PG-13)
14
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
15
Fight Club (1999,  R)
16
Forrest Gump (1994,  PG-13)
17
Gladiator (2000,  R)
18
Good Will Hunting (1997,  R)
19
Grease (1978,  PG)
20
Ice Age (2002,  PG)
21
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
22
Life Is Beautiful (La Vita č bella) (1998,  PG-13)
23
Love Actually (2003,  R)
24
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
25
Memento (2000,  R)
26
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
27
Shrek (2001,  PG)
28
Shrek 2 (2004,  PG)
29
Stand by Me (1986,  R)
30
Superman Returns (2006,  PG-13)
31
The Fifth Element (1997,  PG-13)
32
The Incredibles (2004,  PG)
33
The Lion King (1994,  G)
34
The Matrix Reloaded (2003,  R)
35
The Matrix Revolutions (2003,  R)
36
The Prestige (2006,  PG-13)
37
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
38
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
39
The Truman Show (1998,  PG)
40
Underworld (2003,  R)
41
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
42
Being There (1979,  PG)
Being There
Deeply sarcastic and meaningful. Best movies ever...
43
After the Fox (Caccia alla volpe) (1966,  Unrated)
44
The Pink Panther Strikes Again (1976,  PG)
45
The Revenge of the Pink Panther (1978,  PG)
46
Finding Neverland (2004,  PG)
47
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
48
Murder by Death (1976,  PG)
49
The Party (1968,  PG)
50
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
51
Amadeus (1984,  R)
52
La tigre e la neve (The Tiger and the Snow) (2006,  Unrated)
53
Notting Hill (1999,  PG-13)
54
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
55
Speed (1994,  R)
56
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
57
Constantine (2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments