My Favorite Movies


  fb565612949's Rating My Rating
1
Good Will Hunting (1997,  R)
2
Drumline (2002,  PG-13)
3
The Notebook (2004,  PG-13)
4
Fight Club (1999,  R)
5
Pulp Fiction (1994,  R)
6
Forrest Gump (1994,  PG-13)
7
Grease (1978,  PG)
8
Shrek (2001,  PG)
9
Legends of the Fall (1994,  R)
10
Reality Bites (1993,  PG-13)
11
Great Expectations (1998,  R)
12
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
13
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
14
The Virgin Suicides (2000,  R)
15
Crazy/ Beautiful (2001,  PG-13)
16
Soul Food (1997,  R)
17
Autumn in New York (2000,  PG-13)
18
Pretty Woman (1990,  R)
19
Fools Rush In (1997,  PG-13)
20
Erin Brockovich (2000,  R)
21
Sleepers (1996,  R)
22
The Truman Show (1998,  PG)
23
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
24
Wicker Park (2004,  PG-13)
25
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
26
School of Rock (2003,  PG-13)
27
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
28
I Am Sam (2002,  PG-13)
29
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
30
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
31
Notting Hill (1999,  PG-13)
32
Riding in Cars with Boys (2001,  PG-13)
33
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
34
Nacho Libre (2006,  PG)
35
8 Mile (2002,  R)
36
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar (1995,  PG-13)
37
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
38
The Rain Makers (2005,  R)
39
Schindler's List (1993,  R)
40
Puteri gunung ledang (A Legendary Love)(The Princess of Mount Ledang) (2004,  Unrated)
41
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
42
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
43
Back to the Future (1985,  PG)
44
Back to the Future Part II (1989,  PG)
45
Sweet November (2001,  PG-13)
46
G.I. Jane (1997,  R)
47
50 First Dates (2004,  PG-13)
48
The Dark Knight (2008,  PG-13)
49
Brokeback Mountain (2005,  R)
50
Night at the Museum (2006,  PG)
51
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
52
Clueless (1995,  PG-13)
53
Hackers (1995,  PG-13)
54
Girl, Interrupted (1999,  R)
55
The Little Rascals (1994,  PG)
56
Police Academy (1984,  R)
57
The Storm Riders (Fung wan: Hung ba tin ha) (2000,  PG-13)
58
Dead Poets Society (1989,  PG)
59
Ungu Violet (2005,  PG)
60
Ada apa dengan cinta? (What's Up with Love?) (2002,  Unrated)
61
Nang nak (1999,  Unrated)
62
Stepmom (1998,  PG-13)
63
Ghost (1990,  R)
64
American Pie (1999,  R)
65
Dude, Where's My Car? (2000,  PG-13)
66
The Hurricane (1999,  R)
67
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
68
Empire Records (1995,  PG-13)
69
Interview with the Vampire (1994,  R)
70
Saving Private Ryan (1998,  R)
71
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
72
Beaches (1988,  PG-13)
73
A Walk in the Clouds (1995,  PG-13)
74
Showgirls (1995,  NC-17)
75
Tau man ji D (Initial D) (2005,  Unrated)
76
Happy Feet (2006,  PG)
77
Little Giants (1994,  PG)
78
The Lion King (1994,  G)
79
Romy and Michele's High School Reunion (1997,  R)
80
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
81
Men in Black (1997,  PG-13)
82
There's Something About Mary (1998,  R)
83
Gladiator (2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments