My Favorite Movies


  fb565814137's Rating My Rating
1
Waking Ned Devine (1998,  PG)
2
Sofie (1993,  Unrated)
3
Shine (1996,  PG-13)
4
Secrets & Lies (1996,  R)
5
Richard III (1995,  R)
6
Profundo carmesí (Deep Crimson) (1996,  Unrated)
7
Priest (1995,  R)
8
The Pillow Book (1997,  NC-17)
9
Pepi, Luci, Bom y otras chicas del montón (Pepi, Luci, Bom and Other Girls Like Mom) (1980,  Unrated)
10
Orlando (1992,  PG-13)
11
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
12
Marius and Jeannette (1997,  Unrated)
13
Le Maître de Musique (The Music Teacher) (1989,  PG)
14
Love and Death (1975,  PG)
15
Ironweed (1987,  R)
16
The Idiots (2000,  R)
17
Heavenly Creatures (1994,  R)
18
Happiness (1998,  Unrated)
19
Le Gout Des Autres (The Taste of Others) (It Takes All Kinds) (2000,  R)
20
La Noche que dejó de llover (La Noche de la puta y el pan) (2008,  Unrated)
21
Farinelli (1995,  R)
22
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) (1982,  R)
23
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
24
Esperando la carroza (1985,  Unrated)
25
Delicatessen (1991,  R)
26
Dangerous Liaisons (1988,  R)
27
Damage (1993,  R)
28
Cookie's Fortune (1999,  PG-13)
29
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (1989,  R)
30
A Clockwork Orange (1971,  R)
31
Le Charme Discret de la Bourgeoisie (The Discreet Charm Of The Bourgeoisie) (1972,  PG)
32
Citizen Kane (1941,  PG)
33
La Cérémonie (A Judgement in Stone) (1996,  Unrated)
34
Capote (2005,  R)
35
El Bulto (1992,  Unrated)
36
Broken Flowers (2005,  R)
37
Breaking the Waves (1996,  R)
38
Billy Elliot (2000,  R)
39
Belle de Jour (1968,  R)
40
Babettes Gæstebud (Babette's Feast) (1987,  G)
41
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) (1993,  R)
42
Antonia (Antonia's Line) (1996,  R)
43
Angels and Insects (1995,  R)
44
The Age of Innocence (1993,  PG)
45
8 Women (8 Femmes) (2002,  R)
46
Le Ángel Exterminador (The Exterminating Angel) (1967,  Unrated)
47
2046 (2005,  R)
48
Die Blechtrommel (The Tin Drum) (1979,  R)
49
Career Girls (1997,  R)
50
The Corporation (2004,  Unrated)
51
Las Cosas del Querer (The Things of Love) (1989,  Unrated)
52
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat) (1999,  R)
53
Il Decameron (The Decameron) (1971,  Unrated)
54
Eggs (1995,  Unrated)
55
The Flower of My Secret (La Flor de mi secreto) (1995,  R)
56
French Twist (Gazon maudit) (1995,  R)
57
Una Giornata Particolare (A Special Day) (1977,  Unrated)
58
Den Goda Viljan (The Best Intentions) (1992,  Unrated)
59
The Gold Rush (1925,  Unrated)
60
The Scent of Green Papaya (Mùi du du xanh - L'odeur de la papaye verte) (1993,  Unrated)
61
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
62
Modern Times (1936,  Unrated)
63
Much Ado About Nothing (1993,  PG-13)
64
Sumo Do, Sumo Don't (Shiko funjatta) (1992,  Unrated)
65
Sista kontraktet (The Last Contract) (1998,  Unrated)
66
Cowboy Smoke (2008,  Unrated)
67
Smoke (1995,  R)
68
Stranger Than Paradise (1984,  R)
69
Thelma & Louise (1991,  R)
70
Trainspotting (1996,  R)
71
Trollflöjten (The Magic Flute) (1975,  G)
72
De Tweeling (Twin Sisters) (2005,  R)
73
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
74
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit (2005,  G)
75
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu) (1994,  Unrated)
76
Zeitgeist: Addendum (2008,  Unrated)
77
Zeitgeist: The Movie (2007,  Unrated)
78
Zelig (1983,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments