Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb566310393's Rating My Rating
1
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
2
Blade Runner (1982,  R)
3
Gladiator (2000,  R)
4
Saving Private Ryan (1998,  R)
5
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
6
Forrest Gump (1994,  PG-13)
7
The Prestige (2006,  PG-13)
8
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
9
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
10
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
11
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
12
Spider-Man (2002,  PG-13)
13
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
14
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear (1991,  PG-13)
15
Snatch (2001,  R)
16
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
17
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
18
Minority Report (2002,  PG-13)
19
Batman Begins (2005,  PG-13)
20
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
21
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
22
The Departed (2006,  R)
23
The Blues Brothers (1980,  R)
24
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
25
Old School (2003,  R)
26
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
27
Fight Club (1999,  R)
28
American Beauty (1999,  R)
29
Airplane! (1980,  PG)
30
The Big Lebowski (1998,  R)
31
Hot Shots! (1991,  PG-13)
32
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
33
Back to the Future (1985,  PG)
34
Back to the Future Part II (1989,  PG)
35
Back to the Future Part III (1990,  PG)
36
Dogma (1999,  R)
37
Black Hawk Down (2001,  R)
38
Donnie Darko (2001,  R)
39
Jurassic Park (1993,  PG-13)
40
Walk the Line (2005,  PG-13)
41
Pulp Fiction (1994,  R)
42
Saw (2004,  R)
43
Scary Movie (2000,  R)
44
Road to Perdition (2002,  R)
45
Bullitt (1968,  PG)
46
Spaceballs (1987,  PG)
47
The Godfather (1972,  R)
48
The Matrix (1999,  R)
49
Top Gun (1986,  PG)
50
Equilibrium (2002,  R)
51
Convoy (1978,  PG)
52
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988,  PG-13)
53
Dawn of the Dead (2004,  R)
54
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
55
The Shawshank Redemption (1994,  R)
56
Stalingrad (1995,  Unrated)
57
Super Speedway: Racing with the Andrettis (1997,  Unrated)
58
L.A. Confidential (1997,  R)
59
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
60
A History of Violence (2005,  R)
61
JFK (1991,  R)
62
Wyatt Earp (1994,  PG-13)
63
The Revenge of the Pink Panther (1978,  PG)
64
The Pink Panther (1963,  Unrated)
65
The Return of the Pink Panther (1975,  G)
66
The Pink Panther Strikes Again (1976,  PG)
67
Rear Window (1954,  PG)
68
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
69
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult (1994,  PG-13)
70
Death on the Nile (1978,  PG)
71
M (1931,  Unrated)
72
Le Mans (1971,  G)
73
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
74
Big Daddy (1999,  PG-13)
75
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
76
Philadelphia (1993,  PG-13)
77
The Right Stuff (1983,  PG)
78
The Untouchables (1987,  R)
79
Field of Dreams (1989,  PG)
80
Le Roi et l'oiseau (The King and the Mockingbird) (2003,  Unrated)
81
Duel (1972,  PG)
82
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
83
The Princess Bride (1987,  PG)
84
Ivanhoe (1952,  Unrated)
85
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
86
About Schmidt (2002,  R)
87
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
88
Mystic River (2003,  R)
89
Army of Darkness (1993,  R)
90
Contact (1997,  PG)
91
The Secret of NIMH (1982,  G)
92
An American Tail (1986,  G)
93
GoodFellas (1990,  R)
94
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
95
The Insider (1999,  R)
96
Taxi (1998,  Unrated)
97
Alien (1979,  R)
98
Mississippi Burning (1988,  R)
99
The Sword in the Stone (1963,  G)
100
Robin Hood (1973,  G)
101
Robin Hood: Men in Tights (1993,  PG-13)
102
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
103
War of the Worlds (2005,  PG-13)
104
Tora! Tora! Tora! (1970,  G)
105
A League of Their Own (1992,  PG)
106
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
107
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
108
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
109
Smokey and the Bandit (1977,  PG)
110
The Final Countdown (1980,  PG)
111
Loose Change: Final Cut (2007,  Unrated)
112
9/11 (2002,  Unrated)
113
Casino Royale (2006,  PG-13)
114
Taken (2009,  PG-13)
115
Mystery Science Theater 3000: The Movie (1996,  PG-13)
116
Trinity Is Still My Name (...continuavano a chiamarlo Trinitą) (1971,  Unrated)
117
They Call Me Trinity (Lo chiamavano Trinitą) (1970,  G)
118
Ölprinz, Der (Rampage at Apache Wells ) (1965,  Unrated)
119
Ace High (I Quattro dell'Ave Maria)(Four Gunmen of Ave Maria)(Have Gun Will Travel) (1969,  PG-13)
120
A Fistful of Hell (1973,  Unrated)
121
Crime Busters (Due superpiedi quasi piatti) (1976,  Unrated)
122
I due superpiedi quasi piatti (Two Supercops) (1976,  PG)
123
Io sto con gli ippopotami (I'm for the Hippopotamus) (1979,  Unrated)
124
The Sheriff and the Satellite Kid (1979,  Unrated)
125
Banana Joe (1982,  Unrated)
126
Un Genio, Due Compari, un Pollo (A Genius, Two Friends, and an Idiot) (Nobody's the Greatest) (1975,  Unrated)
127
Heat (1995,  R)
128
Michael Clayton (2007,  R)
129
Syriana (2005,  R)
130
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
131
Good Night, And Good Luck (2005,  PG)
132
American Graffiti (1973,  PG)
133
3:10 to Yuma (2007,  R)
134
Transformers (2007,  PG-13)
135
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
136
Iron Man (2008,  PG-13)
137
The Hills Have Eyes (2006,  R)
138
High Tension (Switchblade Romance) (2004,  R)
139
The Hangover (2009,  R)
140
Citizen Kane (1941,  PG)
141
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments