My Favorite Movies


  fb566754960's Rating My Rating
1
Amazing Grace (2007,  PG)
2
Armageddon (1998,  PG-13)
3
Blazing Saddles (1974,  R)
4
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
5
Casino Royale (2006,  PG-13)
6
Cast Away (2000,  PG-13)
7
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
8
Cool Runnings (1993,  PG)
9
Fantastic Four (2005,  PG-13)
10
Forrest Gump (1994,  PG-13)
11
I, Robot (2004,  PG-13)
12
Independence Day (1996,  PG-13)
13
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
14
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
15
Men in Black (1997,  PG-13)
16
Men in Black II (2002,  PG-13)
17
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
18
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
19
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
20
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
21
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
22
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
23
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
24
Rush Hour (1998,  PG-13)
25
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
26
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
27
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
28
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
29
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
30
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
31
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
32
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
33
The Godfather (1972,  R)
34
The Godfather, Part II (1974,  R)
35
The Godfather, Part III (1990,  R)
36
The Mummy (1999,  PG-13)
37
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
38
The Pacifier (2005,  PG)
39
Star Wars vs. Star Trek (,  Unrated)
40
Star Trek New Voyages: World Enough and Time (,  Unrated)
41
Star Trek: The Motion Picture (1979,  G)
42
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
43
Star Trek - Insurrection (1998,  PG)
44
Star Trek - Nemesis (2002,  PG-13)
45
Star Trek V - The Final Frontier (1989,  PG)
46
Star Trek Generations (1994,  PG)
47
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991,  PG)
48
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
49
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)
50
Star Trek III - The Search for Spock (1984,  PG)
51
The Man Who Sued God (2001,  Unrated)
52
The Abominable Dr. Phibes (1971,  PG-13)
53
Dr. Phibes Rises Again! (1972,  PG-13)
54
Earthquake (1974,  PG)
55
Dr. No (1962,  PG)
56
Live and Let Die (1973,  PG)
57
The World Is Not Enough (1999,  PG-13)
58
Casino Royale (1967,  G)
59
From Russia With Love (1964,  PG)
60
Goldfinger (1964,  PG)
61
Thunderball (1965,  PG)
62
You Only Live Twice (1967,  PG)
63
On Her Majesty's Secret Service (1969,  PG)
64
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
65
The Man with the Golden Gun (1974,  PG)
66
The Spy Who Loved Me (1977,  PG)
67
Moonraker (1979,  PG)
68
For Your Eyes Only (1981,  PG)
69
Octopussy (1983,  PG)
70
A View to a Kill (1985,  PG)
71
The Living Daylights (1987,  PG)
72
Licence To Kill (1989,  PG)
73
GoldenEye (1995,  PG-13)
74
Tomorrow Never Dies (1997,  PG-13)
75
Munich (2005,  R)
76
Bean (1997,  PG-13)
77
The Man Who Never Was (1956,  Unrated)
78
Memoirs of an Invisible Man (1992,  PG-13)
79
Operation Petticoat (1959,  Unrated)
80
Down Periscope (1996,  PG-13)
81
Airport (1970,  G)
82
Airport '77 (1977,  PG)
83
Airport 1975 (1974,  PG)
84
On a Clear Day You Can See Forever (1970,  G)
85
The Birds (1963,  PG-13)
86
Private Benjamin (1980,  R)
87
Goodbye, Mr. Chips (1969,  G)
88
Please Sir! (1971,  Unrated)
89
Carry on Jack (Carry on Sailor) (Carry on Venus) (1963,  Unrated)
90
Carry on at Your Convenience (Carry on Round the Bend) (1971,  Unrated)
91
Carry On... Follow That Camel (Carry on in the Legion) (1967,  Unrated)
92
Carry On: Don't Lose Your Head (Carry on Pimpernel) (1966,  Unrated)
93
Carry on Up the Jungle (Carry on Up the Congo) (1970,  Unrated)
94
Carry On Screaming! (1966,  Unrated)
95
Carry on Doctor (1972,  PG)
96
Carry on Camping (1969,  Unrated)
97
Carry on Matron (1979,  Unrated)
98
Carry on Columbus (1992,  Unrated)
99
Carry on England (1976,  Unrated)
100
Carry on Behind (1975,  Unrated)
101
Carry on Dick (1974,  Unrated)
102
Mission Impossible (1996,  PG-13)
103
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
104
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
105
Superman (1978,  PG)
106
Superman Returns (2006,  PG-13)
107
Superman II (1981,  PG)
108
Superman III (1983,  PG)
109
Superman IV - The Quest for Peace (1987,  PG)
110
Superman: Doomsday (2007,  PG-13)
111
Porridge (Doing Time) (1979,  Unrated)
112
The Likely Lads (1976,  PG)
113
Holiday on the Buses (1973,  Unrated)
114
Mutiny on the Buses (1972,  Unrated)
115
A Perry Mason Mystery: The Case of the Jealous Jokester (1995,  Unrated)
116
A Perry Mason Mystery: The Case of the Grimacing Governor (1994,  Unrated)
117
A Perry Mason Mystery: The Case of the Lethal Lifestyle (1994,  Unrated)
118
A Perry Mason Mystery: The Case of the Wicked Wives (1993,  Unrated)
119
Perry Mason: The Case of the Killer Kiss (1993,  Unrated)
120
Perry Mason: The Case of the Telltale Talk Show Host (1993,  Unrated)
121
Perry Mason: The Case of the Skin-Deep Scandal (1993,  Unrated)
122
Perry Mason: The Case of the Heartbroken Bride (1992,  Unrated)
123
Perry Mason: The Case of the Reckless Romeo (1992,  Unrated)
124
Perry Mason: The Case of the Fatal Framing (1992,  Unrated)
125
Perry Mason: The Case of the Glass Coffin (1991,  Unrated)
126
Perry Mason: The Case of the Maligned Mobster (1991,  Unrated)
127
Perry Mason: The Case of the Ruthless Reporter (1991,  Unrated)
128
Perry Mason: The Case of the Defiant Daughter (1990,  Unrated)
129
Perry Mason: The Case of the Desperate Deception (1990,  Unrated)
130
Perry Mason: The Case of the Poisoned Pen (1990,  Unrated)
131
Perry Mason: The Case of the All-Star Assassin (1989,  Unrated)
132
Perry Mason: The Case of the Musical Murder (1989,  Unrated)
133
Perry Mason: The Case of the Lethal Lesson (1989,  Unrated)
134
Perry Mason: The Case of the Lady in the Lake (1988,  Unrated)
135
Perry Mason: The Case of the Avenging Ace (1988,  Unrated)
136
Perry Mason: The Case of the Scandalous Scoundrel (1987,  Unrated)
137
Perry Mason: The Case of the Murdered Madam (1987,  Unrated)
138
Perry Mason: The Case of the Sinister Spirit (1987,  Unrated)
139
Perry Mason: The Case of the Shooting Star (1986,  Unrated)
140
Perry Mason: The Case of the Notorious Nun (1986,  Unrated)
141
Perry Mason Returns (1985,  Unrated)
142
National Treasure (2004,  PG)
143
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
144
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
145
Johnny English (2003,  PG)
146
Star Trek (2009,  PG-13)
147
Keeping Mum (2006,  R)
148
The Last Samurai (2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments