My Favorite Movies
| fb566817447's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
| 2 |
Some Like It Hot (1959, Unrated) |
|
| 3 |
The Apartment (1960, Unrated) |
|
| 4 |
Performance (1970, R) |
|
| 5 |
On the Town (1949, Unrated) |
|
| 6 |
Hannah and Her Sisters (1986, PG-13) |
|
| 7 |
Psycho (1960, R) |
|
| 8 |
Billy Liar (1963, Unrated) |
|
| 9 |
His Girl Friday (1940, Unrated) |
|
| 10 |
Carry On... Up the Khyber (1968, Unrated) |
|
| 11 |
Chitty Chitty Bang Bang (1968, G) |
|
| 12 |
Oliver! (1968, G) |
|
| 13 |
Annie Hall (1977, PG) |
|
| 14 |
Throw Momma from the Train (1987, PG-13) |
|
| 15 |
Ace in the Hole (The Big Carnival) (1951, Unrated) |
|
| 16 |
Arsenic and Old Lace (1944, Unrated) |
|
| 17 |
The Man Who Shot Liberty Valance (1962, Unrated) |
|
| 18 |
The Great Escape (1963, Unrated) |
|
| 19 |
Please Sir! (1971, Unrated) |
|
| 20 |
Solyaris (Solaris) (1976, Unrated) |


















