My Favorite Movies


  fb567551533's Rating My Rating
1
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
2
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
3
50 First Dates (2004,  PG-13)
4
A Walk to Remember (2002,  PG)
5
Fever Pitch (1997,  R)
6
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
7
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
8
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
9
The Guardian (2006,  PG-13)
10
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
Mamma Mia!
LOVE IT!!! LOVE IT!!! LOVE IT!!!
11
Marvin's Room (1996,  PG-13)
12
Because I Said So (2007,  PG-13)
13
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
14
Big Fish (2003,  PG-13)
15
Cast Away (2000,  PG-13)
16
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
17
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
18
Cool Runnings (1993,  PG)
19
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
20
Disney's Aladdin (1992,  G)
21
Disturbia (2007,  PG-13)
22
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
23
Elizabethtown (2005,  PG-13)
24
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
25
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
26
Finding Nemo (2003,  G)
27
Forrest Gump (1994,  PG-13)
28
Freaky Friday (2003,  PG)
29
Freedom Writers (2007,  PG-13)
30
Girl, Interrupted (1999,  R)
31
Grease (1978,  PG)
32
Hairspray (1988,  PG)
33
High School Musical (2006,  Unrated)
34
Home Alone (1990,  PG)
35
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
36
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
37
Labyrinth (1986,  PG)
38
Legally Blonde (2001,  PG-13)
39
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
40
Liar Liar (1997,  PG-13)
41
Little Miss Sunshine (2006,  R)
42
Love Actually (2003,  R)
43
Mean Girls (2004,  PG-13)
44
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
45
Monsters, Inc. (2001,  G)
46
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
47
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
48
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
49
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
50
National Treasure (2004,  PG)
51
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
52
Night at the Museum (2006,  PG)
53
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
54
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
55
Pretty Woman (1990,  R)
56
Remember the Titans (2000,  PG)
57
Rent (2005,  PG-13)
58
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
59
School of Rock (2003,  PG-13)
60
Shrek (2001,  PG)
61
Sixteen Candles (1984,  PG)
62
Speed (1994,  R)
63
Step Up (2006,  PG-13)
64
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
65
The Breakfast Club (1985,  R)
66
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
67
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
68
The Goonies (1985,  PG)
69
The Lake House (2006,  PG)
70
The Lion King (1994,  G)
71
The Little Mermaid (1989,  G)
72
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
73
The Princess Diaries (2001,  G)
74
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
75
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
76
The Sandlot (1993,  PG)
77
The Shawshank Redemption (1994,  R)
78
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
79
The Sound of Music (1965,  G)
80
The Truman Show (1998,  PG)
81
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
82
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
83
The Wizard of Oz (1939,  G)
84
There's Something About Mary (1998,  R)
85
Titanic (1997,  PG-13)
86
Toy Story (1995,  G)
87
Uptown Girls (2003,  PG-13)
88
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
89
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
90
You've Got Mail (1998,  PG)
91
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
92
A Cinderella Story (2004,  PG)
93
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
94
A League of Their Own (1992,  PG)
95
Back to the Future (1985,  PG)
96
Back to the Future Part II (1989,  PG)
97
Back to the Future Part III (1990,  PG)
98
Beauty and the Beast (1991,  G)
99
Bring It On (2000,  PG-13)
100
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
101
Chicago (2002,  PG-13)
102
Con Air (1997,  R)
103
Clue (1985,  PG)
104
The Ron Clark Story (The Triumph) (2006,  PG)
105
Tru Confessions (2002,  Unrated)
106
Pirates of Silicon Valley (1999,  Unrated)
107
Mr. Holland's Opus (1995,  PG)
108
Pay It Forward (2000,  PG-13)
109
Rain Man (1988,  R)
110
The Haunting (1999,  PG-13)
111
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
112
The Terminal (2004,  PG-13)
113
Spanglish (2004,  PG-13)
114
Patch Adams (1998,  PG-13)
115
Field of Dreams (1989,  PG)
116
The Rookie (2002,  G)
117
Rookie of the Year (1993,  PG)
118
Angels in the Outfield (1994,  PG)
119
Sister Act (1992,  PG)
120
Sister Act 2: Back in the Habit (1993,  PG)
121
Father of the Bride (1991,  PG)
122
Father of the Bride Part II (1995,  PG)
123
My Girl (1991,  PG)
124
My Girl 2 (1996,  PG)
125
Honey, I Shrunk the Kids (1989,  PG)
126
Honey, We Shrunk Ourselves (1997,  PG)
127
Honey, I Blew Up the Kid (1992,  PG)
128
The Karate Kid (1984,  PG)
129
The Karate Kid Part II (1986,  PG)
130
The Karate Kid Part III (1989,  PG)
131
The Next Karate Kid (1994,  PG)
132
October Sky (1999,  PG)
133
Ice Princess (2005,  G)
134
Not Without My Daughter (1991,  PG-13)
135
Baby for Sale (2004,  Unrated)
136
Dawn Anna (2005,  G)
137
Sex and the Single Mom (2003,  Unrated)
138
Plain Truth (2004,  Unrated)
139
She's Too Young (2004,  Unrated)
140
Gracie's Choice: A Story of Love (2004,  Unrated)
141
Homeless to Harvard: The Liz Murray Story (2003,  Unrated)
142
The Forgotten (2004,  PG-13)
143
Airplane! (1980,  PG)
144
Airplane 2 - The Sequel (1982,  PG)
145
Steve Martini: Undue Influence (1996,  Unrated)
146
The Polar Express (2004,  G)
147
Short Circuit (1986,  PG)
148
Short Circuit 2 (1988,  PG)
149
The Blue Butterfly (2004,  PG)
150
The Christmas Shoes (2006,  Unrated)
151
The Christmas Blessing (Miracle of the Heart) (2005,  Unrated)
152
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
153
Home Alone 3 (1997,  PG)
154
Look Who's Talking (1989,  PG-13)
155
Look Who's Talking, Too (1990,  PG-13)
156
Look Who's Talking Now (1993,  PG-13)
157
Hocus Pocus (1993,  PG)
158
My Sister's Keeper (2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments