My Favorite Movies
| fb567660797's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 2 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 3 |
Memoirs of a Geisha (2005, PG-13) |
|
| 4 |
Pearl Harbor (2001, PG-13) |
|
| 5 |
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004, R) |
|
| 6 |
Reality Bites (1993, PG-13) |
|
| 7 |
Cry Baby (1990, PG-13) |
|
| 8 |
There's Something About Mary (1998, R) |
|
| 9 |
Apocalypto (2006, R) |
|
| 10 |
Curly Sue (1991, PG) |
|
| 11 |
Clueless (1995, PG-13) |
|
| 12 |
Empire Records (1995, PG-13) |
|
| 13 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 14 |
Man on Fire (2004, R) |
|
| 15 |
Memento (2000, R) |
|
| 16 |
My Best Friend's Wedding (1997, PG-13) |
|
| 17 |
Over the Hedge (2006, PG) |
|
| 18 |
Requiem for a Dream (2000, R) |
|
| 19 |
She's All That (1999, PG-13) |
|
| 20 |
Stand by Me (1986, R) |
|
| 21 |
Sweet Home Alabama (2002, PG-13) |
|
| 22 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 23 |
The Butterfly Effect (2004, R) |
|
| 24 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 25 |
Top Gun (1986, PG) |
|
| 26 |
Toy Story (1995, G) |
|
| 27 |
Hysterical Blindness (2002, Unrated) |
|
| 28 |
Girlfight (2000, R) |
|
| 29 |
The Thing Called Love (1993, PG-13) |
|
| 30 |
The Count of Monte Cristo (2002, PG-13) |
|
| 31 |
Anything Else (2003, R) |
|
| 32 |
The Beach (2000, R) |
|
| 33 |
Message in a Bottle (1999, PG-13) |
|
| 34 |
Youngblood (1986, R) |
|
| 35 |
The Deep End of the Ocean (1999, PG-13) |
|
| 36 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
| 37 |
Tuck Everlasting (2002, PG) |
|
| 38 |
Before Sunrise (1995, R) |
|
| 39 |
Fear (1996, R) |
|
| 40 |
Meet Prince Charming (1999, R) |
|
| 41 |
Armageddon (1998, PG-13) |
|
| 42 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
| 43 |
Can't Buy Me Love (1987, PG-13) |
|
| 44 |
Mad Love (1995, PG-13) |
|
| 45 |
The Man in the Moon (1991, PG-13) |
|
| 46 |
Derailed (2005, R) |
|
| 47 |
Wicker Park (2004, PG-13) |
|
| 48 |
Shallow Hal (2001, PG-13) |
|
| 49 |
A Lot Like Love (2005, PG-13) |
|
| 50 |
The Client (1994, PG-13) |
|
| 51 |
Thelma & Louise (1991, R) |
|
| 52 |
The Italian Job (2003, PG-13) |
|
| 53 |
Return to Paradise (1998, R) |
|
| 54 |
The Last Kiss (L'Ultimo bacio) (2002, R) |
|
| 55 |
Mermaids (1990, PG-13) |
|
| 56 |
Chasers (1994, R) |
|
| 57 |
Liberty Heights (1999, R) |
|
| 58 |
27 Dresses (2008, PG-13) |
|
| 59 |
The Other Boleyn Girl (2008, PG-13) |
|
| 60 |
Mad About Mambo (2000, PG-13) |
|
| 61 |
Ever After - A Cinderella Story (1998, PG-13) |
|
| 62 |
Catch and Release (2007, PG-13) |
|
| 63 |
Losing Isaiah (1995, R) |
|
| 64 |
Milk Money (1994, PG-13) |
|
| 65 |
Marie Antoinette (2006, PG-13) |
|
| 66 |
Failure to Launch (2006, PG-13) |
|
| 67 |
Wedding Crashers (2005, R) |
|
| 68 |
Troy (2004, R) |
|
| 69 |
Romeo + Juliet (1996, PG-13) |
|
| 70 |
The Little Mermaid (1989, G) |
|
| 71 |
Beethoven (1992, PG) |
|
| 72 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
| 73 |
Little Giants (1994, PG) |
|
| 74 |
The Life of David Gale (2003, R) |
|
| 75 |
The Truman Show (1998, PG) |
|
| 76 |
Poseidon (2006, PG-13) |
|
| 77 |
Love on the Side (2005, Unrated) |
|
| 78 |
The Horse Whisperer (1998, PG-13) |
|
| 79 |
Big (1988, PG) |
|
| 80 |
Never Been Kissed (1999, PG-13) |
|
| 81 |
Ghost (1990, R) |
|
| 82 |
About Last Night... (1986, R) |
|
| 83 |
Sand (2002, R) |
|
| 84 |
Duplex (Our House) (2003, PG-13) |
|
| 85 |
The Musketeer (2001, PG-13) |
|
| 86 |
My Boss's Daughter (2003, R) |
|
| 87 |
Urban Legend (1998, R) |
|
| 88 |
Lucky 7 (2003, PG-13) |
|
| 89 |
Nailed (2002, R) |
|
| 90 |
Honey, I Shrunk the Kids (1989, PG) |
|
| 91 |
It Takes Two (1995, PG) |
|
| 92 |
Assault on Precinct 13 (2005, R) |
|
| 93 |
The Lion King (1994, G) |
|
| 94 |
Girl, Interrupted (1999, R) |
|
| 95 |
The Bone Collector (1999, R) |
|
| 96 |
Chaos (2005, R) |
|
| 97 |
Premonition (2007, PG-13) |
|
| 98 |
Griffin & Phoenix (2006, PG-13) |
|
| 99 |
For Love of the Game (1999, PG-13) |
|
| 100 |
Home Alone (1990, PG) |
|
| 101 |
Our Very Own (2005, Unrated) |
|
| 102 |
The Curious Case of Benjamin Button (2008, PG-13) |
|
| 103 |
Mystic Pizza (1988, R) |
|
| 104 |
Sleeping with the Enemy (1991, R) |
|
| 105 |
The Garbage Pail Kids Movie (1987, PG) |
|
| 106 |
Into the Wild (2007, R) |
|
| 107 |
Pleasantville (1998, PG-13) |
|
| 108 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 109 |
Used People (1992, PG-13) |
|
| 110 |
Everybody Wants to Be Italian (2007, R) |
|
| 111 |
Love's Brother (2004, Unrated) |
|
| 112 |
Face/Off (1997, R) |
|
| 113 |
Fascination (2005, R) |
|
| 114 |
Prom Night (2008, PG-13) |
|
| 115 |
A Love Song for Bobby Long (2004, R) |
|
| 116 |
Evening (2007, PG-13) |
|
| 117 |
Twilight (2008, PG-13) |
|
| 118 |
Romy and Michele's High School Reunion (1997, R) |
|
| 119 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 120 |
An Officer and a Gentleman (1982, R) |
|
| 121 |
Brothers (2009, R) |
|
| 122 |
The Hangover (2009, R) |

























































































































