My Favorite Movies


  fb567888159's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
2
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
3
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
4
The Dark Knight (2008,  PG-13)
5
Batman (1989,  PG-13)
6
Batman Begins (2005,  PG-13)
7
Forrest Gump (1994,  PG-13)
8
American History X (1998,  R)
9
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
10
Reefer Madness - The Movie Musical (2005,  R)
11
Batman Returns (1992,  PG-13)
12
The Muse (1999,  PG-13)
13
The Shining (1980,  R)
14
50 First Dates (2004,  PG-13)
15
Saving Private Ryan (1998,  R)
16
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
17
Back to the Future Part II (1989,  PG)
18
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
19
Back to the Future (1985,  PG)
20
National Lampoon's Loaded Weapon 1 (1993,  PG-13)
21
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
22
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
23
Team America - World Police (2004,  R)
24
Dr. No (1962,  PG)
25
The Lion King (1994,  G)
26
Clerks (1994,  R)
27
Clerks II (2006,  R)
28
Field of Dreams (1989,  PG)
29
Toy Story (1995,  G)
30
Drag Me to Hell (2009,  PG-13)
31
The Shawshank Redemption (1994,  R)
32
Pulp Fiction (1994,  R)
33
Identity (2003,  R)
34
Fight Club (1999,  R)
35
The Sandlot (1993,  PG)
36
1408 (2007,  PG-13)
37
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
38
Lucky Number Slevin (2006,  R)
39
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
40
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
41
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
42
Jurassic Park (1993,  PG-13)
43
Back to the Future Part III (1990,  PG)
44
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
45
Shaun of the Dead (2004,  R)
46
Red Dragon (2002,  R)
47
Hairspray (2007,  PG)
48
Shrek (2001,  PG)
49
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
50
The Departed (2006,  R)
51
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
52
Enchanted (2007,  PG)
53
Gunshy (1998,  R)
54
Multiplicity (1996,  PG-13)
55
Seven (Se7en) (1995,  R)
56
Grease (1978,  PG)
57
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
58
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
59
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988,  PG-13)
60
Airplane! (1980,  PG)
61
Glory (1989,  R)
62
Game 6 (2005,  R)
63
Gangs of New York (2002,  R)
64
For Love of the Game (1999,  PG-13)
65
100 Mile Rule (2002,  R)
66
Wedding Crashers (2005,  R)
67
Spy Hard (1996,  PG-13)
68
Dracula - Dead and Loving It (1995,  PG-13)
69
Sin City (2005,  R)
70
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
71
Batman Forever (1995,  PG-13)
72
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
73
Primary Suspect (2000,  Unrated)
74
Pastime (1991,  Unrated)
75
The Dream Machine (1991,  PG)
76
Batman & Robin (1997,  PG-13)
77
Moscow Heat (2005,  R)
78
The Bad Pack (1998,  R)
79
Puppet Master II (Puppet Master 2: His Unholy Creations) (1990,  R)
80
American Ninja 2: The Confrontation (1987,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments