My Favorite Movies


  fb568313809's Rating My Rating
1
Elegy (2008,  R)
2
4 Luni, 3 Saptamâni si 2 Zile (4 Months, 3 Weeks and 2 Days) (2007,  R)
3
Kontroll (2005,  R)
4
Adam's Apples (Adams æbler) (2007,  R)
5
Wristcutters - A Love Story (2007,  R)
6
The Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (The Lovers from the North Pole) (1998,  R)
7
A Clockwork Orange (1971,  R)
8
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
9
Rules of Lies (Pravidla lzi) (,  Unrated)
10
Lost In Translation (2003,  R)
11
Babel (2006,  R)
12
Broken Flowers (2005,  R)
13
Donnie Darko (2001,  R)
14
Memento (2000,  R)
15
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
16
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
17
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
18
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
19
Chocolat (2000,  PG-13)
20
Fight Club (1999,  R)
21
Inside Man (2006,  R)
22
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
23
Pulp Fiction (1994,  R)
24
Schindler's List (1993,  R)
25
Seven (Se7en) (1995,  R)
26
Shrek (2001,  PG)
27
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
28
The Big Lebowski (1998,  R)
29
The Pianist (2002,  R)
30
American Beauty (1999,  R)
31
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
32
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments