You are not logged in.
Sign In or Register
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Rate Movies
Recommended Movies
Actors
Actor Home
Actor Photos
Actress Photos
Random Actor
News
Top Stories
Most Recent
My Saved Stories
My Submitted Stories
Profile
"
My Profile
My Ratings
My Lists
My Favorite Actors
My Favorite Photos
My Favorite Videos
Skins Gallery
My Friends
My Friends
My Conversations
My Friends' Reviews
Movie Night Planner
Invite
Meet People
People You May Know
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Find a User
Movie Compatibility Test
Fun Stuff
Watch Now
Never-Ending Quiz
|
Quizzes
|
Polls
|
Lists
|
Videos
|
Photos
|
Forums
|
Wiki
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
Movies I like
by
Lauren
ahminwalker's new List
by
AHMIN
My top films of 1950's
by
Sam
graceife4joy's new List
by
orirekope
Guide for the Film Fanatic
by
J
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Michael
fb570166206's Rating
My Rating
1
A Christmas Carol (Scrooge)
(1951, Unrated)
2
A Christmas Story
(1983, PG)
3
Across the Universe
(2007, PG-13)
4
Alien
(1979, R)
5
Aliens
(1986, R)
6
Alien 3
(1992, R)
7
Alien Resurrection
(1997, R)
8
Angela's Ashes
(2000, R)
9
As Good As It Gets
(1997, PG-13)
10
Back to the Future
(1985, PG)
11
Back to the Future Part II
(1989, PG)
12
Back to the Future Part III
(1990, PG)
13
Batteries Not Included
(1987, PG)
14
Bean
(1997, PG-13)
15
Behind Enemy Lines
(2001, PG-13)
16
Bend It Like Beckham
(2002, PG-13)
17
Black Hawk Down
(2001, R)
18
Blazing Saddles
(1974, R)
19
Bloody Sunday
(2002, R)
20
Bowling for Columbine
(2002, R)
21
Boyz n the Hood
(1991, R)
22
Braveheart
(1995, R)
23
Challenge to Be Free
(, G)
24
City Slickers
(1991, PG-13)
25
Conspiracy Theory
(1997, R)
26
Cool Runnings
(1993, PG)
27
Creepshow
(1982, R)
28
Crouching Tiger, Hidden Dragon
(2000, PG-13)
29
Das Boot (The Boat)
(1981, R)
30
Dead Alive (Braindead)
(1993, R)
31
Death Becomes Her
(1992, PG-13)
32
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3)
(1995, R)
33
Dogma
(1999, R)
34
Dr. Seuss - The Cat in the Hat
(2003, PG)
35
Drumline
(2002, PG-13)
36
Dumb and Dumber
(1994, PG-13)
37
Edward Scissorhands
(1990, PG-13)
38
Enemy at the Gates
(2001, R)
39
Enter the Dragon
(1973, R)
40
E.T. - The Extra-Terrestrial
(1982, PG)
41
Fahrenheit 9/11
(2004, R)
42
Forrest Gump
(1994, PG-13)
43
Full Metal Jacket
(1987, R)
44
Gangs of New York
(2002, R)
45
Ghost Story
(1981, R)
46
Ghostbusters
(1984, PG)
47
Ghostbusters 2
(1989, PG)
48
Gone Fishin'
(1997, PG)
49
Half Baked
(1997, R)
50
Happy Gilmore
(1996, PG-13)
51
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone)
(2001, PG)
52
Harry Potter and the Chamber of Secrets
(2002, PG)
53
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
(2004, PG)
54
Harry Potter and the Goblet of Fire
(2005, PG-13)
55
Harry Potter and the Order of the Phoenix
(2007, PG-13)
56
Harry Potter and the Half-Blood Prince
(2009, Unrated)