Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb570295748's Rating My Rating
1
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
2
Old School (2003,  R)
3
Wedding Crashers (2005,  R)
4
Fred Claus (2007,  PG)
5
The Sandlot (1993,  PG)
6
Field of Dreams (1989,  PG)
7
A League of Their Own (1992,  PG)
8
Martian Child (2007,  PG)
9
Finding Nemo (2003,  G)
10
Pulp Fiction (1994,  R)
11
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
12
Grease (1978,  PG)
13
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
14
Paris When It Sizzles (1964,  Unrated)
15
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
16
Dracula (1958,  Unrated)
17
Halloweentown (1998,  Unrated)
18
Return to Halloweentown (Halloweentown IV) (2006,  Unrated)
19
Halloweentown II: Kalabar's Revenge (2001,  PG)
20
Halloweentown High (Halloweentown III) (2004,  Unrated)
21
Ripper: Letter From Hell (2002,  R)
22
Hannibal (2001,  R)
23
Hannibal Rising (2007,  R)
24
The Good Witch (2008,  Unrated)
25
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
26
Interview with the Vampire (1994,  R)
27
Leprechaun (1993,  R)
28
Leprechaun 2 (1994,  R)
29
Leprechaun 3 (1995,  R)
30
Back to the Future (1985,  PG)
31
Back to the Future Part II (1989,  PG)
32
Back to the Future Part III (1990,  PG)
33
The Holiday (2006,  PG-13)
34
Patch Adams (1998,  PG-13)
35
The Crow (1994,  R)
36
The Crow - Salvation (2000,  R)
37
Gladiator (2000,  R)
38
Adventures in Babysitting (1987,  PG-13)
39
Hocus Pocus (1993,  PG)
40
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
41
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
42
Now You See It... (2005,  G)
43
The Waterboy (1998,  PG-13)
44
My Fair Lady (1964,  G)
45
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
46
Charade (1963,  G)
47
War and Peace (1956,  PG)
48
A River Runs Through It (1992,  PG)
49
The Way We Were (1973,  PG)
50
The Candidate (1972,  PG)
51
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
It's a Wonderful Life
my favorite christmas movie.
52
The Notebook (2004,  PG-13)
53
Remember the Titans (2000,  PG)
54
Murder by Numbers (2002,  R)
55
The Proposal (2009,  PG-13)
56
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
57
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
58
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous (2005,  PG-13)
59
Practical Magic (1998,  PG-13)
Practical Magic
the book is better, but the movie's just as good.
60
The Scarlet Letter (1995,  R)
61
My Sister's Keeper (2009,  PG-13)
62
Hope Floats (1998,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments