My Favorite Movies

  fb570349568's Rating My Rating
1
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
2
Life Is Beautiful (La Vita č bella) (1998,  PG-13)
Click to Rate
3
Crash (2004,  R)
Click to Rate
4
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
5
Big Fish (2003,  PG-13)
Click to Rate
6
21 Grams (2003,  R)
Click to Rate
7
Luna Papa (Moon Father) (1999,  Unrated)
Click to Rate
8
Talk to Her (Hable con ella) (2002,  R)
Click to Rate
9
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
10
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
Click to Rate
11
Sideways (2004,  R)
Click to Rate
12
Volver (2006,  R)
Click to Rate
13
All About My Mother (Todo sobre mi madre) (1999,  R)
Click to Rate
14
Hannibal (2001,  R)
Click to Rate
15
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
Click to Rate
16
Sin City (2005,  R)
Click to Rate
17
Brokeback Mountain (2005,  R)
Click to Rate
18
Schindler's List (1993,  R)
Click to Rate
19
Monsters, Inc. (2001,  G)
Click to Rate
20
American History X (1998,  R)
Click to Rate
21
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
22
Crouching Tiger, Hidden Dragon (2000,  PG-13)
Click to Rate
23
The Incredibles (2004,  PG)
Click to Rate
24
Shrek (2001,  PG)
Click to Rate
25
Angela's Ashes (2000,  R)
Click to Rate
26
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
27
Gladiator (2000,  R)
Click to Rate
28
Good Bye, Lenin (2003,  R)
Click to Rate
29
The English Patient (1996,  R)
Click to Rate
30
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
31
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
32
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Click to Rate
33
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Click to Rate
34
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Click to Rate
35
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
36
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
37
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
38
City of Angels (1998,  PG-13)
Click to Rate
39
The Truman Show (1998,  PG)
Click to Rate
40
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
41
The Silence of the Lambs (1991,  R)
Click to Rate
42
La Lengua de las Mariposas (Butterfly) (Butterfly Tongues) (1999,  R)
Click to Rate
43
La Teta i la lluna (The Tit and the Moon) (1994,  Unrated)
Click to Rate
44
My Left Foot (1989,  R)
Click to Rate
45
Cast Away (2000,  PG-13)
Click to Rate
46
Babe (1995,  G)
Click to Rate
47
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
Click to Rate
48
Good Will Hunting (1997,  R)
Click to Rate
49
Shine (1996,  PG-13)
Click to Rate
50
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
Click to Rate
51
Munich (2005,  R)
Click to Rate
52
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Click to Rate
53
Mystic River (2003,  R)
Click to Rate
54
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
Click to Rate
55
Analyze This (1999,  R)
Click to Rate
56
Analyze That (2002,  R)
Click to Rate