Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb570690551's Rating My Rating
1
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
2
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
3
Back to the Future (1985,  PG)
4
Beauty and the Beast (1991,  G)
5
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
6
Caddyshack (1980,  R)
7
Cool Runnings (1993,  PG)
8
Die Hard (1988,  R)
9
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
10
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
11
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
12
Finding Nemo (2003,  G)
13
Ghost (1990,  R)
14
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
15
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
16
Hitch (2005,  PG-13)
17
Home Alone (1990,  PG)
18
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
19
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
20
Independence Day (1996,  PG-13)
21
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
22
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
23
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
24
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
25
National Treasure (2004,  PG)
26
Notting Hill (1999,  PG-13)
27
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
28
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
29
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
30
Over the Hedge (2006,  PG)
31
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
32
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
33
Pretty Woman (1990,  R)
34
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
35
Shrek (2001,  PG)
36
Spaceballs (1987,  PG)
37
Spider-Man (2002,  PG-13)
38
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
39
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
40
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
41
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
42
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
43
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
44
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
45
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
46
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
47
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
48
The Fifth Element (1997,  PG-13)
49
The Incredibles (2004,  PG)
50
The Mask (1994,  PG-13)
51
The Mummy (1999,  PG-13)
52
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
53
The Rock (1996,  R)
54
The Shawshank Redemption (1994,  R)
55
The Wizard of Oz (1939,  G)
56
Top Gun (1986,  PG)
57
There's Something About Mary (1998,  R)
58
Wayne's World (1992,  PG-13)
59
When Harry Met Sally (1989,  R)
60
Wild Hogs (2007,  PG-13)
61
You've Got Mail (1998,  PG)
62
Young Frankenstein (1974,  PG)
63
Dan in Real Life (2007,  PG-13)
64
Houseboat (1958,  Unrated)
65
Forever Young (1992,  PG)
66
A League of Their Own (1992,  PG)
67
The Hunt for Red October (1990,  PG)
68
Crimson Tide (1995,  R)
69
Down Periscope (1996,  PG-13)
70
The Sound of Music (1965,  G)
71
The Jolson Story (1946,  Unrated)
72
Jolson Sings Again (1949,  Unrated)
73
The Ten Commandments (1923,  Unrated)
74
Silverado (1985,  PG-13)
75
True Grit (1969,  G)
76
Get Smart (2008,  PG-13)
77
White Christmas (1954,  Unrated)
78
That's Entertainment (1974,  G)
79
High Society (1956,  G)
80
Holiday Inn (1942,  Unrated)
81
The Bells of St. Mary's (1945,  Unrated)
82
Road to Morocco (1942,  Unrated)
83
The Road to Hong Kong (1962,  Unrated)
84
Going My Way (1944,  Unrated)
85
Road to Bali (1953,  Unrated)
86
Road to Singapore (1940,  Unrated)
87
A Connecticut Yankee in King Arthur's Court (1949,  Unrated)
88
Road to Rio (1947,  Unrated)
89
That's Entertainment 2 (1976,  G)
90
Road to Utopia (1945,  Unrated)
91
Road to Zanzibar (1941,  Unrated)
92
Bob Hope: The Road to Laughter (2003,  Unrated)
93
Blue Skies (1946,  Unrated)
94
What Women Want (2001,  PG-13)
95
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
96
Lethal Weapon (1987,  R)
97
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
98
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
99
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
100
Blazing Saddles (1974,  R)
101
Maverick (1994,  PG)
102
Bird on a Wire (1990,  PG-13)
103
K-9 (1989,  PG-13)
104
High Anxiety (1977,  PG)
105
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
106
Lady and the Tramp (1955,  G)
107
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
108
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
109
Demolition Man (1993,  R)
110
Jumanji (1995,  PG)
111
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
112
Casper (1995,  PG)
113
GoldenEye (1995,  PG-13)
114
The Fugitive (1993,  PG-13)
115
Tomorrow Never Dies (1997,  PG-13)
116
Mister Roberts (1955,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments