My Favorite Movies
| fb572068487's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Intolerance (1916, Unrated) |
|
| 2 |
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922, Unrated) |
|
| 3 |
City Lights (1931, Unrated) |
|
| 4 |
Modern Times (1936, Unrated) |
|
| 5 |
The Women (1939, Unrated) |
|
| 6 |
Broken Blossoms (1919, Unrated) |
|
| 7 |
Mary Pickford - A Life on Film (1999, Unrated) |
|
| 8 |
The Crowd (1928, Unrated) |
|
| 9 |
The Big Parade (1925, Unrated) |
|
| 10 |
Tillie's Punctured Romance (1914, Unrated) |
|
| 11 |
Mabel's Strange Predicament (Hotel Mixup) (1914, Unrated) |
|
| 12 |
The Victoria Cross (1916, Unrated) |
|
| 13 |
A Walk to Beautiful (2008, Unrated) |
|
| 14 |
Stella Dallas (1937, Unrated) |
|
| 15 |
The Patsy (The Politic Flapper) (1928, Unrated) |
|
| 16 |
Peg o' My Heart (1922, Unrated) |
|
| 17 |
Happiness (1924, Unrated) |
|
| 18 |
Gilda (1946, PG) |
|
| 19 |
Clash By Night (1952, Unrated) |
|
| 20 |
Double Indemnity (1944, Unrated) |
|
| 21 |
The Lady Eve (1941, Unrated) |
|
| 22 |
Baby Face (1933, Unrated) |
|
| 23 |
Bombshell (Blonde Bombshell) (1933, R) |
|
| 24 |
Hell's Angels (1930, PG) |
|
| 25 |
Libeled Lady (1936, Unrated) |
|
| 26 |
The Public Enemy (1931, Unrated) |
|
| 27 |
Platinum Blonde (1931, Unrated) |
|
| 28 |
Suzy (1936, Unrated) |
|
| 29 |
Wife vs. Secretary (1936, Unrated) |
|
| 30 |
China Seas (1935, Unrated) |
|
| 31 |
Red Dust (1932, Unrated) |
|
| 32 |
Red-Headed Woman (1932, PG-13) |
|
| 33 |
Saratoga (1937, Unrated) |
|
| 34 |
A Burlesque on Carmen (1916, Unrated) |
|
| 35 |
Charlie: The Life and Art of Charles Chaplin (2004, Unrated) |
|
| 36 |
A Countess from Hong Kong (1967, Unrated) |
|
| 37 |
The Great Dictator (1940, G) |
|
| 38 |
The Kid (1921, Unrated) |
|
| 39 |
The Tramp (1915, Unrated) |
|
| 40 |
The Gold Rush (1925, Unrated) |
|
| 41 |
Orphans of the Storm (, Unrated) |
|
| 42 |
Way Down East (1920, Unrated) |
|
| 43 |
The Wind (1928, Unrated) |
|
| 44 |
Hearts of the World (1918, Unrated) |
|
| 45 |
Looking Through Lillian (2002, Unrated) |
|
| 46 |
Nell Gwynne (1926, Unrated) |
|
| 47 |
The Golden Bed (1925, Unrated) |
|
| 48 |
An Arabian Knight (1920, Unrated) |



































