My Favorite Movies


  fb573389037's Rating My Rating
1
Into the Wild (2007,  R)
2
Azur et Asmar (Azur and Asmar: The Princes' Quest) (2006,  PG)
3
No Country for Old Men (2007,  R)
4
Gake no ue no Ponyo (Ponyo) (Ponyo on the Cliff by the Sea) (2009,  G)
5
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
6
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
7
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
8
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
9
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) (1984,  PG)
10
Mais qui a tué Pamela Rose? (2003,  Unrated)
11
Two Lovers (2008,  R)
12
We Own the Night (2007,  R)
13
Walk the Line (2005,  PG-13)
14
The Village (2004,  PG-13)
15
The Happening (2008,  R)
16
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
17
Match Point (2005,  R)
18
The Wrestler (2008,  R)
19
Night at the Museum (2006,  PG)
20
Tropic Thunder (2008,  R)
21
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
22
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
23
The Darjeeling Limited (2007,  R)
24
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
25
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
26
The Virgin Suicides (2000,  R)
27
Lost In Translation (2003,  R)
28
Groundhog Day (1993,  PG)
29
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
30
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
31
Les Choses de la vie (The Little Things in Life) (These Things Happen) (1970,  Unrated)
32
Max et les Ferrailleurs (Max and the Junkmen) (1971,  Unrated)
33
Cesar et Rosalie (1972,  R)
34
Vincent, Francois, Paul et les autre (1974,  Unrated)
35
Tirez sur le pianiste (Shoot the Piano Player) (1960,  Unrated)
36
The Soft Skin (La Peau Douce) (,  Unrated)
37
La Mariée était en Noir (The Bride Wore Black) (1968,  Unrated)
38
La Nuit Américaine (Day for Night) (The American Night) (1973,  PG)
39
L' Homme qui Aimait les Femmes (The Man Who Loved Women) (1977,  R)
40
Inglourious Basterds (2009,  R)
41
Up (2009,  PG)
42
Aruitemo Aruitemo (Still Walking) (2008,  Unrated)
43
Easy Virtue (2009,  PG-13)
44
Vals Im Bashir (Waltz with Bashir) (2008,  R)
45
Away We Go (2009,  R)
46
Micmacs à tire-larigot (2010,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments