Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb573999912's Rating My Rating
1
Shallow Grave (1995,  R)
2
Withnail and I (1987,  R)
3
Being John Malkovich (1999,  R)
4
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
5
The Usual Suspects (1995,  R)
6
The Incredibles (2004,  PG)
7
The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville, Belleville Rendez-vous) (2003,  PG-13)
8
The Jungle Book (1967,  PG)
9
A Grand Day Out With Wallace and Gromit (1989,  Unrated)
10
The Iron Giant (1999,  PG)
11
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
12
The Puppet Films of Jiri Trnka (1951,  Unrated)
13
Kung Fu Panda (2008,  PG)
14
Persepolis (2007,  PG-13)
15
Creature Comforts (1989,  PG)
16
Wallace and Gromit in the Wrong Trousers (1993,  Unrated)
17
Wallace and Gromit: A Close Shave (1996,  Unrated)
18
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit (2005,  G)
19
Alice (Neco z Alenky) (1988,  Unrated)
20
Animals Are Beautiful People (Capricorns Beautiful People) (1975,  G)
21
Dracula (1931,  Unrated)
22
The Bride of Frankenstein (1935,  Unrated)
23
Abbott and Costello Meet Frankenstein (1948,  Unrated)
24
The Exorcist (1973,  R)
25
Who's Afraid of Virginia Woolf? (1966,  Unrated)
26
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
27
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
28
Ratatouille (2007,  G)
29
Ice Age (2002,  PG)
30
My Neighbors the Yamadas (1999,  PG)
31
Tokyo Godfathers (2003,  PG-13)
32
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
33
Best Boy (1979,  Unrated)
34
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
35
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
36
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
37
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
38
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
39
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
40
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
41
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
42
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
43
Billy Elliot (2000,  R)
44
Whale Rider (2003,  PG-13)
45
Velvet Goldmine (1998,  R)
46
Trainspotting (1996,  R)
47
The Filth and the Fury - A Sex Pistols Film (,  R)
48
This Is Spinal Tap (1984,  R)
49
Saw (2004,  R)
50
Seven (Se7en) (1995,  R)
51
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
52
Memento (2000,  R)
53
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
54
Man on the Moon (1999,  R)
55
Chicago (2002,  PG-13)
56
District 9 (2009,  R)
57
Up (2009,  PG)
58
Brendan and the Secret of Kells (2009,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments