My Favorite Movies


  fb574695162's Rating My Rating
1
Elizabeth (1998,  R)
Elizabeth
What a beautifully shot film featuring a gorgeous, talented Cate. Thank God for England
2
Saving Private Ryan (1998,  R)
3
Black Hawk Down (2001,  R)
4
American Psycho (2000,  R)
5
Apocalypse Now (1979,  R)
6
Armageddon (1998,  PG-13)
7
Babel (2006,  R)
8
Blow (2001,  R)
9
Braveheart (1995,  R)
10
Clerks (1994,  R)
11
Clerks II (2006,  R)
12
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
13
Disturbia (2007,  PG-13)
14
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
15
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
16
Forrest Gump (1994,  PG-13)
17
Halloween (1978,  R)
18
Interview with the Vampire (1994,  R)
19
Jackass - The Movie (2002,  R)
20
Jackass: Number Two (2006,  R)
21
Jaws (1975,  PG)
22
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
23
50 First Dates (2004,  PG-13)
24
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
25
A League of Their Own (1992,  PG)
26
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
27
Almost Famous (2000,  R)
28
American History X (1998,  R)
29
American Pie (1999,  R)
30
Anger Management (2003,  PG-13)
31
Back to the Future (1985,  PG)
32
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
33
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
34
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
35
Caddyshack (1980,  R)
36
Cast Away (2000,  PG-13)
37
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
38
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
39
Chocolat (2000,  PG-13)
40
Con Air (1997,  R)
41
Crash (2004,  R)
42
Cruel Intentions (1999,  R)
43
Dead Poets Society (1989,  PG)
44
Die Hard (1988,  R)
45
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
46
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
47
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
48
Eurotrip (2003,  R)
49
Face/Off (1997,  R)
50
Final Destination (2000,  R)
51
Final Destination 2 (2003,  R)
52
Final Destination 3 (2006,  R)
53
Finding Nemo (2003,  G)
54
Finding Neverland (2004,  PG)
55
Freaky Friday (2003,  PG)
56
Friday Night Lights (2004,  PG-13)
57
Full Metal Jacket (1987,  R)
58
Ghost (1990,  R)
59
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
60
Gladiator (2000,  R)
61
High Fidelity (2000,  R)
62
Hostel (2006,  R)
63
Independence Day (1996,  PG-13)
64
Jarhead (2005,  R)
65
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
66
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
67
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
68
King Arthur (2004,  PG-13)
69
King Kong (2005,  PG-13)
70
Kingdom of Heaven (2005,  R)
71
Legally Blonde (2001,  PG-13)
72
Liar Liar (1997,  PG-13)
73
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
74
Lord of War (2005,  R)
75
Mean Girls (2004,  PG-13)
76
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
77
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
78
Meet the Parents (2000,  PG-13)
79
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
80
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
81
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
82
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
83
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
84
National Treasure (2004,  PG)
85
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
86
Norbit (2007,  PG-13)
87
Old School (2003,  R)
88
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
89
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
90
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
91
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
92
Platoon (1986,  R)
93
Pretty Woman (1990,  R)
94
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
95
Pride and Prejudice (2005,  PG)
96
Pulp Fiction (1994,  R)
97
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
98
Reservoir Dogs (1992,  R)
99
Road Trip (2000,  R)
100
Rocky (1976,  PG)
101
Saw (2004,  R)
102
Saw II (2005,  R)
103
Saw III (2006,  R)
104
Scream (1996,  R)
105
Serendipity (2001,  PG-13)
106
Seven (Se7en) (1995,  R)
107
Sleepy Hollow (1999,  R)
108
Speed (1994,  R)
109
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
110
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
111
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006,  R)
112
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
113
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
114
The Breakfast Club (1985,  R)
115
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
116
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
117
The Exorcist (1973,  R)
118
The Green Mile (1999,  R)
119
The Grudge (2004,  PG-13)
120
The Hills Have Eyes (2006,  R)
121
The Last Samurai (2003,  R)
122
The Lion King (1994,  G)
123
The Longest Yard (2005,  PG-13)
124
The Lost Boys (1987,  R)
125
The Mask (1994,  PG-13)
126
The Ring (2002,  PG-13)
127
The Rock (1996,  R)
128
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
129
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
130
The Sandlot (1993,  PG)
131
The Shawshank Redemption (1994,  R)
132
The Shining (1980,  R)
133
The Silence of the Lambs (1991,  R)
134
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
135
The Sound of Music (1965,  G)
136
The Usual Suspects (1995,  R)
137
The Waterboy (1998,  PG-13)
138
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
139
The Wizard of Oz (1939,  G)
140
There's Something About Mary (1998,  R)
141
Titanic (1997,  PG-13)
142
Top Gun (1986,  PG)
143
Troy (2004,  R)
144
War of the Worlds (2005,  PG-13)
145
Wayne's World (1992,  PG-13)
146
We Were Soldiers (2002,  R)
147
Wedding Crashers (2005,  R)
148
When Harry Met Sally (1989,  R)
149
Without A Paddle (2004,  PG-13)
150
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments