fb57501481's Rating
My Rating
1
2
3
4
5
6
I'm ready for my close up Mr DeMille
7
8
9
10
11
12
So good!
13
Pippin
(1981, Unrated)
14
15
16
Ma, top of the world!
17
18
19
20
i love brenda blethyn
21
lovely
22
23
24
Fame
(1980, R)
25
26
27
28
29
30
31
32
33
This is now on my list as one of my favourite movies. It was the most awesome experience and this is what film-making is all about. I just wanted to go to Mongolia and give the kid a TV... and the camel really cried. This is so awesome!!!!
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
Babe
(1995, G)
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
85
86
87
88
89
90
91
92
93
94
95
96
97
98
99
100
101
102
103
104
105
106
107
108
109
110
111
112
113
114
115
116
117
118
119
120
121
122
123
124
125
I.Q.
(1994, PG)
126
127
128
129
130
131
132
133
134
135
136
137
138
139
140
oh my how wonderful.... how so wonderful... you are a vile, dirty little bitch!
141
142
143
144
145
Sybil
(1976, Unrated)
146
Tracker
(2003, Unrated)
147
148
149
150
151
152
153
Shine
(1996, PG-13)
154
155
156
157
158
159
160
161
162
163
164
165
166
167
168
Joey
(1997, PG)
169
170
171
172
173
174
My all-time favourite film... it is for anyone who is defying the status quo and is about being true to yourself... it is an animal rights movie, environmental, it is a love story... it is beautiful!
175
Once
(2007, R)
176
177
"Cellar Door" It is about being true to yourself... Fabulous movie.
178
179
180
181
Head On
(1999, Unrated)
It takes a microscopic look at a very specific region of Melbourne and a specific culture... it is one of my favourite Australian films... I could watch it all day... and Alex... omg how awesome!
182
It doesn't get much better than this movie... it is exqusite.. touching, romantic, beautifully acted... and who wouldn't think Toni Collette is a hottie???
183
This movie must be in heaven for me to be truly happy.... it is lovely... awww dancing on top of a building underneath a Coke sign... how romantic!
184
185
Camp
(2003, PG-13)
186
You are my knight in shining armour and dont you forget it... Katharine Hepburn and Henry Fonda shine... and this movie is a classic!
187
Best Picture 1989... it is a beautiful film, and Jessica Tandy was truly on cloud nine as she received the award for Best Actress... much deserved.
188
Quiet beautiful film and one which squeaked into Oscar gold in 1980 as Best Picture... delightful film
189
190
True, sad, and unforgettable... I cried heaps watching this movie... it is brilliant
191
Dick
(1999, PG-13)
192
One of my favourite modern comedies... my best mate Lance in Australia and I love to quote it to one another... it's ace!
193
Some people do no get this movie... those that don't will never be in love... it was simply wonderful
194
195
There is a reason Bette Davis is my favourite actress... perhaps it was this movie, which was flawless
196
My very favourite comedy...
197
See this movie.... it is lovely... Cinderella Rockafella....
198
Cosi
(1997, R)
199
200
Indeed, it is fabulous...
201
202
203
204
Enchanting.... so lovely... even though it was in black and white, the screen radiated with colour... it was gorgeous
205
206
207
208
209
I have seen it literally 50 times... its awesome, and yes, a bit posh compared to Beautiful Thing, but lovely...
210
211
Adam Garcia! Aussie Aussie Aussie oi oi oi
212
213
sometimes its my favourite... how could it not be... it is the BEST
214
215
54
(1998, R)
216
217
218
219
220
Arguably the best movie ever made
221
do i have to even comment???? I mean come on... magic!
222
223
224
225
226