My Favorite Movies


  fb575219849's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
2
Dazed and Confused (1993,  R)
3
Rocky (1976,  PG)
4
Almost Famous (2000,  R)
5
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
6
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
7
This Is Spinal Tap (1984,  R)
8
The Shawshank Redemption (1994,  R)
9
The Godfather (1972,  R)
10
Superbad (2007,  R)
11
The Matrix (1999,  R)
12
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
13
Pulp Fiction (1994,  R)
14
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
15
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
16
The Godfather, Part II (1974,  R)
17
Rudy (1993,  PG)
18
Watership Down (1978,  PG)
19
Braveheart (1995,  R)
20
Raising Arizona (1987,  PG-13)
21
Fight Club (1999,  R)
22
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
23
Swingers (1996,  R)
24
Metallica - Some Kind of Monster (2004,  R)
25
Rocky IV (1985,  PG)
26
Rocky II (1979,  PG)
27
Rocky III (1982,  PG)
28
Enter the Dragon (1973,  R)
29
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
30
The Wizard of Oz (1939,  G)
31
The Muppet Movie (1979,  G)
32
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
33
Up (2009,  PG)
34
Jaws (1975,  PG)
35
The Goonies (1985,  PG)
36
GoodFellas (1990,  R)
37
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
38
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
39
Knocked Up (2007,  R)
40
Toy Story (1995,  G)
41
The Karate Kid (1984,  PG)
42
Old School (2003,  R)
43
C.H.O.M.P.S. (1979,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments