Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb576005485's Rating My Rating
1
Faded Memories (2008,  PG-13)
2
Bon Cop, Bad Cop (2006,  Unrated)
Bon Cop, Bad Cop
A classic! Truely Canadian!
3
Maurice Richard (The Rocket) (2007,  PG)
Maurice Richard (The Rocket)
Super! Un classic Quebecois. Fais passer par une panoplie d'emotion.
4
Down with Love (2003,  PG-13)
Down with Love
Awsome a great parody of 60's movies.
5
An Affair to Remember (1957,  Unrated)
6
Harvey (1951,  Unrated)
7
The Count of Monte Cristo (,  Unrated)
The Count of Monte Cristo
Excellent! Tres belle adaptation du livre d'Alexandre Dumas!
8
Finding Nemo (2003,  G)
9
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
10
Cars (2006,  G)
11
Monsters, Inc. (2001,  G)
12
Chicago (2002,  PG-13)
13
Roman Holiday (1953,  Unrated)
14
Orchestra Wives (1942,  Unrated)
15
East of Eden (1955,  PG)
16
My Favorite Wife (1940,  Unrated)
17
Swing Kids (1993,  PG-13)
18
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
19
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
20
The Mummy (1999,  PG-13)
21
The Shop Around the Corner (1940,  Unrated)
22
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
23
Holiday Inn (1942,  Unrated)
24
Grease (1978,  PG)
25
On the Town (1949,  Unrated)
26
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
27
Walk the Line (2005,  PG-13)
28
Singin' in the Rain (1952,  G)
29
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
30
An American in Paris (1951,  Unrated)
31
Gidget (1959,  Unrated)
32
Sabrina (1954,  Unrated)
33
Mr. Smith Goes to Washington (1939,  Unrated)
34
Selena (1997,  PG)
35
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
36
Working Girl (1988,  R)
37
The Benny Goodman Story (1956,  G)
38
Cyrano De Bergerac (1990,  PG)
39
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
40
Beauty and the Beast (1991,  G)
41
WALL-E (2008,  G)
42
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
43
The Producers (2005,  PG-13)
44
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
45
Disney's Aladdin (1992,  G)
46
Ratatouille (2007,  G)
47
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
48
My Man Godfrey (1936,  Unrated)
49
Cinderella (1950,  G)
50
Short Circuit (1986,  PG)
51
Short Circuit 2 (1988,  PG)
52
Brokeback Mountain (2005,  R)
53
*batteries not included (1987,  PG)
54
Anchors Aweigh (1945,  Unrated)
55
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
56
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
57
Back to the Future (1985,  PG)
58
Back to the Future Part III (1990,  PG)
59
Back to the Future Part II (1989,  PG)
60
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
61
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
62
White Christmas (1954,  Unrated)
63
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
64
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
65
Titanic (1997,  PG-13)
66
Shrek (2001,  PG)
67
A Goofy Movie (1995,  G)
68
An Extremely Goofy Movie (2000,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments