My Favorite Movies


  fb576363598's Rating My Rating
1
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
One of Jim Carrey's Finest characters, a total escape. "psycho-ville" line is one of the best.
2
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
3
Back to the Future (1985,  PG)
4
Blazing Saddles (1974,  R)
5
Constantine (2005,  R)
6
Die Hard (1988,  R)
7
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
8
Eurotrip (2003,  R)
9
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
10
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
Opening sequence of battle, the use of the color blue shows so much depth, and mystique, It is truly an instant classic, top film for years to come.
11
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Amazing non-traditional script writing, action, and all around bad Assss film, Every character is iconic
12
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
13
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
Johnny Depp's performance is Oscar worthy, A dance between action, comedy, and adventure. garnished with swashbuckling. How can this not be apart of everyone's movie collection... Errol Flynn who?
14
Saw (2004,  R)
15
Saw II (2005,  R)
Saw II
This defines sequel, it literally is built on top of the original.
16
Seven (Se7en) (1995,  R)
17
Speed (1994,  R)
18
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
19
The Departed (2006,  R)
20
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
It mirrored the spirituality & theology of the 1977 release of star wars that a university, has a course on "Enter the matrix". It is break through in concept action genre.
21
The Mummy (1999,  PG-13)
22
The Princess Bride (1987,  PG)
23
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
24
The Sound of Music (1965,  G)
25
The Truman Show (1998,  PG)
26
The Usual Suspects (1995,  R)
27
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
28
There's Something About Mary (1998,  R)
There's Something About Mary
One the most clever crude comedies of all time.
29
V for Vendetta (2006,  R)
30
Young Frankenstein (1974,  PG)
31
Pulp Fiction (1994,  R)
32
Scary Movie (2000,  R)
33
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
The message is extreme, but what an amazing ride. I became fan of Jake Gyllenhaal
34
Léon (The Professional) (1994,  R)
35
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
36
Inherit the Wind (1960,  PG)
37
The January Man (1989,  R)
38
The Adventures of Ford Fairlane (1990,  R)
39
Groundhog Day (1993,  PG)
40
Four Rooms (1996,  R)
41
Noises Off... (1992,  PG-13)
42
The Last Boy Scout (1991,  R)
43
Dogma (1999,  R)
44
Seven Pounds (2008,  PG-13)
Seven Pounds
I knew it, going in, and it gave it away way too early in the film.
45
Tropic Thunder (2008,  R)
Tropic Thunder
Hilarious, not all too PC, but the movie knows how to make fun without being too finger pointing offensive. i enjoyed this film immenesly. a great guys night out flick, it totally rocks.
46
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
47
Dave (1993,  PG-13)
48
Heathers (1988,  R)
49
Grosse Pointe Blank (1997,  R)
50
Blonde Venus (1932,  Unrated)
51
Abbott and Costello Meet Frankenstein (1948,  Unrated)
52
Prisoner of Zenda, Inc. (1996,  PG)
53
Niagara (1953,  Unrated)
54
The Chipmunk Adventure (1987,  G)
55
The Bishop's Wife (1947,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments