My Favorite Movies


  fb576435680's Rating My Rating
1
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
2
Finding Nemo (2003,  G)
3
Grease (1978,  PG)
4
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
5
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
6
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
7
Pretty Woman (1990,  R)
8
Pulp Fiction (1994,  R)
9
Shrek (2001,  PG)
10
The Departed (2006,  R)
11
The Godfather (1972,  R)
12
8 Mile (2002,  R)
13
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
14
Shrek 2 (2004,  PG)
15
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
16
Rocky (1976,  PG)
17
The Longest Yard (2005,  PG-13)
18
White Chicks (2004,  PG-13)
19
50 First Dates (2004,  PG-13)
20
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
21
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
22
Fool's Gold (Fools Gold) (2008,  PG-13)
23
Fast and Furious (2009,  PG-13)
24
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
25
She's All That (1999,  PG-13)
26
Into the Blue (2005,  PG-13)
27
Eight Below (2006,  PG)
28
Joy Ride (Road Kill) (2001,  R)
29
The Haunting of Helen Walker (The Turn of the Screw) (1995,  Unrated)
30
Clueless (1995,  PG-13)
31
The Golden Compass (2007,  PG-13)
32
Kazaam (1996,  PG)
33
Plump Fiction (1996,  R)
34
Beyond the Secret (2009,  Unrated)
35
Once In The Life (2001,  R)
36
Witches' Night (2008,  Unrated)
37
Oliver Twist (2007,  Unrated)
38
The Casino Job (2009,  Unrated)
39
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
40
Bedtime Stories (2008,  PG)
41
Adam Sandler's Eight Crazy Nights (2002,  PG-13)
42
Click (2006,  PG-13)
43
Anger Management (2003,  PG-13)
44
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
45
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
46
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
47
Big Daddy (1999,  PG-13)
48
The Waterboy (1998,  PG-13)
49
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
50
Billy Madison (1995,  PG-13)
51
You Don't Mess with the Zohan (2008,  PG-13)
52
Little Nicky (2000,  PG-13)
53
Spanglish (2004,  PG-13)
54
Funny People (2009,  R)
55
Grandma's Boy (2006,  R)
56
Bulletproof (1996,  R)
57
Airheads (1994,  PG-13)
58
Reign Over Me (2007,  R)
59
The Master of Disguise (2002,  PG)
60
Grown Ups (2010,  Unrated)
61
Donnie Darko (2001,  R)
62
Ghost (1990,  R)
63
The Outsiders (1983,  PG)
64
Point Break (1991,  R)
65
Road House (1989,  R)
66
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar (1995,  PG-13)
67
Red Dawn (1984,  PG-13)
68
Keeping Mum (2006,  R)
69
Black Dog (1998,  PG-13)
70
City of Joy (1992,  PG-13)
71
Next of Kin (1989,  R)
72
Youngblood (1986,  R)
73
Father Hood (1993,  PG-13)
74
The Fox and the Hound 2 (2006,  G)
75
Three Wishes (1995,  PG)
76
Powder Blue (2008,  R)
77
Waking Up in Reno (2002,  R)
78
Tall Tale: The Unbelievable Adventures of Pecos Bill (1995,  PG)
79
One Last Dance (2003,  PG-13)
80
Along for the Ride (Forever Lulu) (2000,  R)
81
Icon (2005,  Unrated)
82
Christmas in Wonderland (2007,  PG)
83
Along for the Ride (2001,  Unrated)
84
Prince of Bel Air (1986,  R)
85
High Lonesome (1994,  Unrated)
86
Return of the Rebels (1991,  Unrated)
87
The Ghosts of Girlfriends Past (2009,  PG-13)
88
A Time to Kill (1996,  R)
89
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
90
Sahara (2005,  PG-13)
91
Failure to Launch (2006,  PG-13)
92
Angels in the Outfield (1994,  PG)
93
We Are Marshall (2006,  PG)
94
Two For the Money (2005,  R)
95
U-571 (2000,  PG-13)
96
Boys on the Side (1995,  R)
97
The Texas Chainsaw Massacre - The Next Generation (The Return of the Texas Chainsaw Massacre) (1994,  R)
98
The Newton Boys (1998,  PG-13)
99
My Boyfriend's Back (1993,  PG-13)
100
13 Conversations About One Thing (2001,  R)
101
Texas Chainsaw Massacre: The Shocking Truth (2000,  Unrated)
102
Made in China (2009,  Unrated)
103
Scorpion Spring (1996,  Unrated)
104
Exit Wounds (2001,  R)
105
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
106
Ghost Rider (2007,  PG-13)
107
Jurassic Park (1993,  PG-13)
108
Daredevil (2003,  PG-13)
109
Twister (1996,  PG-13)
110
Jaws (1975,  PG)
111
The Goonies (1985,  PG)
112
Rumor Has It (2005,  PG-13)
113
Erin Brockovich (2000,  R)
114
Hocus Pocus (1993,  PG)
115
Beverly Hills Cop (1984,  R)
116
Be Cool (2005,  PG-13)
117
Dead Poets Society (1989,  PG)
118
Under Siege (1992,  R)
119
Above the Law (1988,  R)
120
On Deadly Ground (1994,  R)
121
Under Siege 2: Dark Territory (1995,  R)
122
Hard to Kill (1990,  R)
123
Executive Decision (1995,  R)
124
Half Past Dead (2002,  PG-13)
125
Shadow Man (2006,  R)
126
Mercenary for Justice (2006,  R)
127
Against the Dark (2009,  Unrated)
128
Attack Force (2006,  R)
129
Pistol Whipped (2008,  R)
130
Flight of Fury (2006,  R)
131
Driven to Kill (2009,  R)
132
Fire Down Below (1997,  R)
133
Today You Die (2005,  R)
134
Out for Justice (1991,  R)
135
The Glimmer Man (1996,  R)
136
The Patriot (1999,  R)
137
Marked for Death (1990,  R)
138
Black Dawn (2005,  R)
139
Out for a Kill (2003,  R)
140
Into the Sun (2005,  R)
141
Belly of the Beast (2003,  R)
142
The Foreigner (2003,  R)
143
Urban Justice (Renegade Justice) (2007,  R)
144
Submerged (2004,  R)
145
Are We There Yet? (2005,  PG)
146
Janky Promoters (2009,  R)
147
Anaconda (1997,  PG-13)
148
Barbershop (2002,  PG-13)
149
Tough Love (2002,  Unrated)
150
Street Bangaz (2007,  Unrated)
151
The Up in Smoke Tour (2000,  Unrated)
152
Dangerous Ground (1997,  R)
153
Thicker Than Water (1999,  R)
154
Trespass (1992,  R)
155
Higher Learning (1994,  R)
156
The Longshots (2008,  PG)
157
The Players Club (1998,  R)
158
All About the Benjamins (2002,  R)
159
Torque (2004,  PG-13)
160
Boyz n the Hood (1991,  R)
161
Beauty Shop (2005,  PG-13)
162
Next Friday (2000,  R)
163
XXX: State of the Union (XXX: The Next Level) (2005,  PG-13)
164
Three Kings (1999,  R)
165
First Sunday (2008,  PG-13)
166
Barbershop 2 - Back in Business (2004,  PG-13)
167
Friday (1995,  R)
168
Friday After Next (2002,  R)
169
Are We Done Yet? (2007,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments