My Favorite Movies


  fb576906851's Rating My Rating
1
The Pillow Book (1997,  NC-17)
2
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (1989,  R)
3
Orfeu Negro (Black Orpheus) (1959,  PG)
4
The Garden (1990,  Unrated)
5
Caravaggio (1986,  R)
6
Jackie Brown (1997,  R)
7
The Big Lebowski (1998,  R)
8
Maria Full of Grace (2004,  R)
9
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
10
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
11
Far From Heaven (2003,  PG-13)
12
Twin Peaks - Fire Walk with Me (,  R)
13
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) (2002,  R)
14
Basquiat (1996,  R)
15
Velvet Goldmine (1998,  R)
16
The Silence of the Lambs (1991,  R)
17
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
18
Four Rooms (1996,  R)
19
Until the End of the World (Bis ans Ende der Welt) (1992,  R)
20
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987,  PG-13)
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin)
my fav. it s me in a film
21
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
22
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
23
East Is East (1999,  R)
24
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
25
Pulp Fiction (1994,  R)
26
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
27
Matador (1986,  NC-17)
28
Monsoon Wedding (2002,  R)
29
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
30
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
31
Xuxa Abracadabra (2003,  Unrated)
32
Wizard of Oz (1925,  Unrated)
33
The Wizard of Oz (1939,  G)
34
An Ideal Husband (1999,  PG-13)
35
Mulholland Drive (2001,  R)
36
Volver (2006,  R)
37
The Scent of Green Papaya (Mùi du du xanh - L'odeur de la papaye verte) (1993,  Unrated)
38
Frida (2002,  R)
39
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
40
Big Fish (2003,  PG-13)
41
Dancer in the Dark (2000,  R)
42
Fritz Lang's Metropolis and the Wizard of Oz (,  Unrated)
43
Festen (The Celebration) (1998,  R)
44
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments