My Favorite Movies


  fb578056304's Rating My Rating
1
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
2
300 (2007,  R)
3
A Cinderella Story (2004,  PG)
4
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
5
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
6
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
7
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
8
Boys and Girls (2000,  PG-13)
9
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
10
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
11
Scary Movie 2 (2001,  R)
12
Secret Window (2004,  PG-13)
13
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
14
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
15
Rush Hour (1998,  PG-13)
16
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
17
Notting Hill (1999,  PG-13)
18
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
20
Shrek (2001,  PG)
21
The Longest Yard (2005,  PG-13)
22
The Mask (1994,  PG-13)
23
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
24
Independence Day (1996,  PG-13)
25
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
26
Monsters, Inc. (2001,  G)
27
Four Brothers (2005,  R)
28
Grease (1978,  PG)
29
Underworld (2003,  R)
30
Uptown Girls (2003,  PG-13)
31
X-Men (2000,  PG-13)
32
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
33
Interview with the Vampire (1994,  R)
34
Ice Age (2002,  PG)
35
Friday Night Lights (2004,  PG-13)
36
The Stepford Wives (2004,  PG-13)
37
Forrest Gump (1994,  PG-13)
38
You've Got Mail (1998,  PG)
39
Disney's Aladdin (1992,  G)
40
Final Destination 2 (2003,  R)
41
Dead Poets Society (1989,  PG)
42
American Beauty (1999,  R)
43
Finding Neverland (2004,  PG)
44
Robots (2005,  PG)
45
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
46
Back to the Future Part III (1990,  PG)
47
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
48
Crash (2004,  R)
49
City of Angels (1998,  PG-13)
50
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
51
When Billie Beat Bobby (2001,  PG)
52
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
53
Men in Black (1997,  PG-13)
54
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
55
She's All That (1999,  PG-13)
56
Sleepy Hollow (1999,  R)
57
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
58
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
59
Dear Frankie (2005,  PG-13)
60
Toy Story (1995,  G)
61
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
62
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
63
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
64
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
65
Final Destination 3 (2006,  R)
66
Eragon (2006,  PG)
67
Eurotrip (2003,  R)
68
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
69
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
70
Elizabethtown (2005,  PG-13)
71
Cars (2006,  G)
72
Bring It On (2000,  PG-13)
73
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
74
Back to the Future Part II (1989,  PG)
75
Death Sentence (2007,  R)
76
Zoolander (2001,  PG-13)
77
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987,  PG-13)
78
The First Wives Club (1996,  PG)
79
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
80
Minority Report (2002,  PG-13)
81
The Mummy (1999,  PG-13)
82
Wimbledon (2004,  PG-13)
83
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
84
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
85
Final Destination (2000,  R)
86
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
87
Big Fish (2003,  PG-13)
88
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
89
Batman Returns (1992,  PG-13)
90
Eulogy (2004,  R)
91
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
92
Constantine (2005,  R)
93
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
94
Fight Club (1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments