Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb579041272's Rating My Rating
1
300 (2007,  R)
2
American History X (1998,  R)
3
Bad Boys (1995,  R)
4
Bad Boys II (2003,  R)
5
Batman Begins (2005,  PG-13)
6
Big Daddy (1999,  PG-13)
7
Blood Diamond (2006,  R)
8
Blades of Glory (2007,  PG-13)
9
Braveheart (1995,  R)
10
Casino Royale (2006,  PG-13)
11
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
12
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
13
Con Air (1997,  R)
14
Crank (2006,  R)
15
Fight Club (1999,  R)
16
Forrest Gump (1994,  PG-13)
17
Ghost Rider (2007,  PG-13)
18
Gladiator (2000,  R)
19
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
20
Happy Feet (2006,  PG)
21
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
22
Hot Fuzz (2007,  R)
23
Ice Age (2002,  PG)
24
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
25
Jackass - The Movie (2002,  R)
26
Jackass: Number Two (2006,  R)
27
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
28
Lord of War (2005,  R)
29
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
30
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
31
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
32
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
33
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
34
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
35
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
36
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
37
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
38
Reservoir Dogs (1992,  R)
39
Saw III (2006,  R)
40
School of Rock (2003,  PG-13)
41
Snakes on a Plane (2006,  R)
42
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
43
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
44
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
45
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
46
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
47
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
48
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
49
The Green Mile (1999,  R)
50
The Longest Yard (2005,  PG-13)
51
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
52
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
53
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
54
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
55
The Transporter (2002,  PG-13)
56
Titanic (1997,  PG-13)
57
Top Gun (1986,  PG)
58
Training Day (2001,  R)
59
Transformers (2007,  PG-13)
60
Van Helsing (2004,  PG-13)
61
Walk the Line (2005,  PG-13)
62
Wedding Crashers (2005,  R)
63
Wild Hogs (2007,  PG-13)
64
XXX (2002,  PG-13)
65
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
66
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
67
8 Mile (2002,  R)
68
Glory Road (2006,  PG)
69
Green Street Hooligans (2005,  R)
70
Hostel (2006,  R)
71
Independence Day (1996,  PG-13)
72
King Arthur (2004,  PG-13)
73
Kingdom of Heaven (2005,  R)
74
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
75
Mulan (1998,  G)
76
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
77
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
78
Nacho Libre (2006,  PG)
79
Night at the Museum (2006,  PG)
80
Norbit (2007,  PG-13)
81
Notting Hill (1999,  PG-13)
82
Road Trip (2000,  R)
83
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
84
Rocky Balboa (2006,  PG)
85
Rush Hour (1998,  PG-13)
86
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
87
Scarface (1983,  R)
88
Seven (Se7en) (1995,  R)
89
Shooter (2007,  R)
90
Sin City (2005,  R)
91
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
92
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
93
The Crow (1994,  R)
94
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
95
The Departed (2006,  R)
96
The Fifth Element (1997,  PG-13)
97
The Grudge (2004,  PG-13)
98
The Last Samurai (2003,  R)
99
The Patriot (2000,  R)
100
You've Got Mail (1998,  PG)
101
50 First Dates (2004,  PG-13)
102
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
103
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
104
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
105
Alien (1979,  R)
106
Aliens (1986,  R)
107
American Beauty (1999,  R)
108
American Psycho (2000,  R)
109
American Wedding (2003,  R)
110
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
111
Cars (2006,  G)
112
Casino (1995,  R)
113
Chicago (2002,  PG-13)
114
Hostel: Part II (2007,  R)
115
Saw II (2005,  R)
116
Saw (2004,  R)
117
Saw IV (2007,  R)
118
Eastern Promises (2007,  R)
119
Death Sentence (2007,  R)
120
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
121
The Brave One (2007,  R)
122
The Death and Life of Bobby Z (Let's Kill Bobby Z) (1982,  R)
123
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) (2007,  R)
124
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
125
National Treasure (2004,  PG)
126
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
127
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
128
3:10 to Yuma (2007,  R)
129
Redline (2007,  PG-13)
130
Footloose (2010,  PG-13)
131
Offside (2006,  PG)
132
The Last Winter (2007,  Unrated)
133
Transformers (2006,  Unrated)
134
The Killer (2006,  Unrated)
135
Hitch (2005,  PG-13)
136
Hat Trick (2005,  Unrated)
137
Chaos (2005,  R)
138
King Kong (2005,  PG-13)
139
Hurricane Katrina 2005 (2005,  Unrated)
140
In the Game (2005,  Unrated)
141
The Trip (2005) (,  Unrated)
142
Revolver (2005,  R)
143
Mr. Brooks (2007,  R)
144
Ghost Lake (2005,  R)
145
Over the Hedge (2006,  PG)
146
The Guardian (2006,  PG-13)
147
Hustler White (1996,  Unrated)
148
Last Man Standing (1996,  R)
149
Runaway Jury (2003,  PG-13)
150
Eddie Murphy Delirious (1983,  Unrated)
151
Beyond the Sea (2004,  PG-13)
152
Waterworld (1995,  PG-13)
153
Open Range (2003,  R)
154
The Postman (1997,  R)
155
A Few Good Men (1992,  R)
156
Silverado (1985,  PG-13)
157
No Body Is Perfect (2006,  Unrated)
158
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
159
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
160
King of the Hill (1993,  PG-13)
161
Lord of the Wu Tang (Kung Fu Master) (Yi tian tu long ji: Zhi mo jiao jiao zhu) (The Evil Cult) (1993,  Unrated)
162
Jet Li and the Legend of Wong Fei Hun (2005,  Unrated)
163
Sat sau ji wong (Hitman) (King of Assassins) (The Contract Killer) (2002,  R)
164
The One (2001,  PG-13)
165
Kiss of the Dragon (2001,  R)
166
The Shaolin Temple (1982,  Unrated)
167
Hero (2004,  PG-13)
168
Game of Death (1978,  R)
169
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) (1972,  R)
170
Enter the Dragon (1973) (,  R)
171
Dragon: The Bruce Lee Story (1993,  PG-13)
172
Nan yang tang ren jie (Game of the Dragon) (Bruce Lee the Invincible) (1977,  R)
173
The Hitcher (1986,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments