Flixster
Movies on Demand
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
1937 Movies
by
Linko
My DVDs - Part I
by
Kevin
movies I want to see
by
Katie
Fantasy Films
by
Michael
1937 year in film
by
Tobias
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Private
fb579896658's Rating
My Rating
1
Lost Horizon
(1937, Unrated)
2
The Namesake
(2006, PG-13)
3
The Matrix
(1999, R)
4
The Matrix Revolutions
(2003, R)
5
The Terminal
(2004, PG-13)
6
Kundun
(1997, PG-13)
7
Elizabeth: The Golden Age
(2007, PG-13)
8
Jet Li's Fearless
(2006, PG-13)
9
The Last Samurai (2003)
(2003, R)
10
Click
(2006, PG-13)
11
Mr. Deeds
(2002, PG-13)
12
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta)
(2004, R)
13
Kingdom of Heaven
(2005, R)
14
Indiana Jones and the Last Crusade
(1989, PG-13)
15
Indiana Jones and the Temple of Doom
(1984, PG)
16
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
(, PG)
17
The Last Mimzy
(2007, PG)
18
Sunshine
(2007, R)
19
Ratatouille
(2007, G)
20
Gandhi
(1982, PG)
21
Red River Valley
(1996, Unrated)
22
Cast Away
(2000, PG-13)
23
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
(1998, PG-13)
24
Gone in 60 Seconds
(2000, PG-13)
25
Around the World in 80 Days
(1956, Unrated)
26
The Fountain
(2006, PG-13)
27
The Sound of Music
(1965, G)
28
Forrest Gump
(1994, PG-13)
29
You've Got Mail
(1998, PG)
30
Serendipity
(2001, PG-13)
31
The Da Vinci Code
(2006, PG-13)
32
The Passion of the Christ
(2004, R)
33
P.S. I Love You
(2007, PG-13)
34
The 11th Hour
(2007, PG)
35
Sleepless in Seattle
(1993, PG)
36
The Thomas Crown Affair
(1999, R)
37
Gung Ho
(1986, PG-13)
38
Around The World In 80 Days
(, Unrated)
39
Warriors of Heaven and Earth
(2004, R)
40
American Gangster
(2007, R)
41
Sky Captain and the World of Tomorrow
(2004, PG)
42
The Patriot
(2000, R)
43
Azumi
(2006, Unrated)
44
Iron Man (Ironman)
(2008, PG-13)
45
The Green Mile
(1999, R)
46
The Mummy
(1999, PG-13)
47
The Mummy Returns
(2001, PG-13)
48
Superman
(1978, PG)
49
Superman IV - The Quest for Peace
(1987, PG)
50
Little Miss Sunshine
(2006, R)
51
Ocean's Eleven
(2001, PG-13)
52
Munich
(2005, R)
53
Hemingway Adventure
(2000, Unrated)
54
Michael Palin - Himalaya
(2005, Unrated)
55
Apollo 13