My Favorite Movies


  fb580973826's Rating My Rating
1
Ray (2004,  PG-13)
2
300 (2007,  R)
3
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
4
Donnie Darko (2001,  R)
5
Forrest Gump (1994,  PG-13)
6
Finding Nemo (2003,  G)
7
Gladiator (2000,  R)
8
Grease (1978,  PG)
9
Mean Girls (2004,  PG-13)
10
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
11
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
12
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
13
Pretty Woman (1990,  R)
14
Pulp Fiction (1994,  R)
15
Shrek (2001,  PG)
16
Sin City (2005,  R)
17
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
18
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
19
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
20
The Matrix (1999,  R)
21
V for Vendetta (2006,  R)
22
Swept From The Sea (1998,  PG-13)
23
Full Metal Jacket (1987,  R)
24
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
25
Lolita (1962,  Unrated)
26
Barry Lyndon (1975,  PG)
27
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
28
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
29
Jurassic Park (1993,  PG-13)
30
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
31
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
32
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
33
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
34
Munich (2005,  R)
35
Schindler's List (1993,  R)
36
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
37
The Color Purple (1985,  PG-13)
38
Amistad (1997,  R)
39
Psycho (1960,  R)
40
The Birds (1963,  PG-13)
41
Vertigo (1958,  PG)
42
Rear Window (1954,  PG)
43
The Man Who Knew Too Much (1956,  PG)
44
Dial M for Murder (1954,  PG)
45
Rebecca (1940,  Unrated)
46
Notorious (1946,  Unrated)
47
Marnie (1964,  PG)
48
Suspicion (1941,  Unrated)
49
The Wrong Man (1957,  Unrated)
50
Mr. & Mrs. Smith (1941,  Unrated)
51
Under Capricorn (1949,  Unrated)
52
Easy Virtue (1927,  Unrated)
53
Belphégor - Le fantôme du Louvre (Belphegor, Phantom of the Louvre) (Belphecor: Curse of the Mummy) (2001,  Unrated)
54
Swimming Pool (2003,  R)
55
Fahrenheit 451 (1966,  PG)
56
Jules and Jim (1962,  Unrated)
57
The Story of Adele H (L'Histoire d'Adèle H.) (1975,  PG)
58
L' Homme qui Aimait les Femmes (The Man Who Loved Women) (1977,  R)
59
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
60
Superman (1978,  PG)
61
Apocalypse Now (1979,  R)
62
Don Juan DeMarco (1994,  PG-13)
63
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
64
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
65
The Brave (1997,  Unrated)
66
Mutiny on the Bounty (1962,  Unrated)
67
A Countess from Hong Kong (1967,  Unrated)
68
Queimada (Burn!) (The Mercenary) (1969,  PG-13)
69
Blade Runner (1982,  R)
70
Scanners (1981,  R)
71
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
72
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
73
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
74
Volver (2006,  R)
75
The Lady and the Duke (2001,  PG-13)
76
Metropolis (1927,  Unrated)
77
Metropolis (Metoroporisu) (2002,  PG-13)
78
Il Gattopardo (The Leopard) (1963,  PG)
79
Morte a Venezia (Death in Venice) (1971,  PG)
80
La Caduta Degli Dei (The Damned) (1969,  Unrated)
81
I Racconti di Canterbury (The Canterbury Tales) (1972,  Unrated)
82
Il Decameron (The Decameron) (1971,  Unrated)
83
Il Vangelo Secondo Matteo (The Gospel According to St. Matthew) (1964,  Unrated)
84
Teorema (Theorem) (1968,  Unrated)
85
Medea (1970,  Unrated)
86
Uccellacci e uccellini (Hawks and Sparrows) (1966,  Unrated)
87
Il Sorpasso (The Easy Life) (1962,  PG)
88
Profumo di Donna (Scent of a Woman) (That Female Scent) (1974,  Unrated)
89
I Nuovi Mostri (Viva Italia!) (The New Monsters) (1977,  Unrated)
90
Operazione San Gennaro (The Treasure of San Gennaro) (1966,  Unrated)
91
Paisà (Paisan) (1945,  Unrated)
92
Children of Rome, Open City (Figli di Roma, città aperta) (2004,  Unrated)
93
Stromboli (1950,  Unrated)
94
Germania Anno Zero (Germany Year Zero) (1949,  Unrated)
95
Roma, città aperta (Open City) (1946,  Unrated)
96
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
97
Umberto D. (1952,  Unrated)
98
I bambini ci guardano (The Children Are Watching Us) (1944,  Unrated)
99
La Ciociara (Two Women) (The Woman from Ciociara) (1960,  Unrated)
100
Ieri, Oggi, Domani (Yesterday, Today and Tomorrow) (1963,  Unrated)
101
Matrimonio all'Italiana (Marriage Italian Style) (1964,  Unrated)
102
Miracolo a Milano (Miracle in Milan) (1951,  Unrated)
103
Pane, Amore e Fantasia (Bread, Love and Dreams) (1953,  Unrated)
104
I Vitelloni (1953,  Unrated)
105
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
106
La Strada (The Road) (1954,  PG)
107
Amarcord (1974,  R)
108
Ginger e Fred (Ginger and Fred) (1986,  PG-13)
109
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) (1957,  Unrated)
110
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) (1965,  Unrated)
111
Luci del varietà (Variety Lights) (1950,  Unrated)
112
Taxi Driver (1976,  R)
113
The Graduate (1967,  PG)
114
Easy Rider (1969,  R)
115
The Godfather (1972,  R)
116
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
117
The Cotton Club (1984,  R)
118
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
119
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
120
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
121
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
122
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy (2004,  Unrated)
123
American Graffiti (1973,  PG)
124
The Pianist (2002,  R)
125
Chinatown (1974,  R)
126
The Ninth Gate (1999,  R)
127
Rosemary's Baby (1968,  R)
128
Death and the Maiden (1995,  R)
129
Frantic (1988,  R)
130
Oliver Twist (2005,  PG-13)
131
Una Pura formalità (A Pure Formality) (1994,  PG-13)
132
Revenge (2002,  Unrated)
133
Night Falls on Manhattan (1997,  R)
134
Gloria (1999,  R)
135
Everyone Says I Love You (1996,  R)
136
The Purple Rose of Cairo (1985,  PG)
137
Amadeus (1984,  R)
138
Ragtime (1981,  PG)
139
The Thin Red Line (1999,  R)
140
The Departed (2006,  R)
141
The Aviator (2004,  PG-13)
142
Cape Fear (1991,  R)
143
The Color of Money (1986,  R)
144
Gangs of New York (2002,  R)
145
East of Eden (1955,  PG)
146
The Lady from Shanghai (1948,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments