My Favorite Movies


  fb581148638's Rating My Rating
1
The Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (The Lovers from the North Pole) (1998,  R)
2
Velvet Goldmine (1998,  R)
3
The Sheltering Sky (1990,  R)
4
Requiem for a Dream (2000,  R)
5
Breakfast on Pluto (2005,  R)
6
Zodiac (2007,  R)
7
Sylvia (2003,  R)
8
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (,  R)
9
Before Sunrise (1995,  R)
10
Volver (2006,  R)
11
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
12
American History X (1998,  R)
13
Pulp Fiction (1994,  R)
14
Taxi Driver (1976,  R)
15
Shakespeare in Love (,  Unrated)
16
Uzak (Distant) (2004,  Unrated)
17
Ivanovo detstvo (Ivan's Childhood)(My Name Is Ivan)(The Youngest Spy) (1962,  Unrated)
18
Iron Man (2008,  PG-13)
19
Trouble Every Day (Gargoyle) (2001,  Unrated)
20
37°2 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) (1986,  Unrated)
21
Osama (2004,  PG-13)
22
A Clockwork Orange (1971,  R)
23
Mutluluk (Bliss) (2009,  Unrated)
24
Great Expectations (1998,  R)
25
Seven (Se7en) (1995,  R)
26
View from the Top (2003,  PG-13)
27
Proof (2005,  PG-13)
28
Sliding Doors (1998,  R)
29
A Perfect Murder (1998,  R)
30
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
31
Bounce (2000,  PG-13)
32
Possession (2002,  PG-13)
33
Garage Olimpo (1999,  R)
34
Training Day (2001,  R)
35
The Odd Couple (1968,  G)
36
The Odd Couple II (1998,  PG-13)
37
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
38
Live Flesh (Carne trémula) (1998,  R)
39
Cherry (1999,  R)
40
Cache (Hidden) (2005,  R)
41
Mediterraneo (1991,  R)
42
Process (2004,  Unrated)
43
Reconstruction (2004,  PG-13)
44
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
45
50 First Dates (2004,  PG-13)
46
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
47
Big Fish (2003,  PG-13)
48
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
49
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
50
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
51
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
52
Closer (2004,  R)
53
Date Movie (2006,  PG-13)
54
Elizabethtown (2005,  PG-13)
55
Becoming Jane (2007,  PG)
56
Fight Club (1999,  R)
57
Pride and Prejudice (2005,  PG)
58
Full Metal Jacket (1987,  R)
59
GoodFellas (1990,  R)
60
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
61
Hitch (2005,  PG-13)
62
Hostel (2006,  R)
63
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
64
I, Robot (2004,  PG-13)
65
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
66
Life Is Beautiful (La Vita č bella) (1998,  PG-13)
67
Love Actually (2003,  R)
68
Mean Girls (2004,  PG-13)
69
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
70
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
71
Night at the Museum (2006,  PG)
72
Notting Hill (1999,  PG-13)
73
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
74
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
75
Saw (2004,  R)
76
Saw II (2005,  R)
77
Scary Movie (2000,  R)
78
Scary Movie 2 (2001,  R)
79
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
80
Schindler's List (1993,  R)
81
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
82
Signs (2002,  PG-13)
83
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
84
The Break-Up (2006,  PG-13)
85
The Butterfly Effect (2004,  R)
86
The Exorcist (1973,  R)
87
The Green Mile (1999,  R)
88
The Italian Job (2003,  PG-13)
89
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
90
The Notebook (2004,  PG-13)
91
The Ring (2002,  PG-13)
92
The Shawshank Redemption (1994,  R)
93
The Village (2004,  PG-13)
94
Titanic (1997,  PG-13)
95
Vanilla Sky (2001,  R)
96
When Harry Met Sally (1989,  R)
97
Everyone Says I Love You (1996,  R)
98
Deconstructing Harry (1997,  R)
99
Deception (2008,  R)
100
The Island (2005,  PG-13)
101
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
102
Charlie Wilson's War (2007,  R)
103
Adem'in trenleri (Adam and the Devil) (2007,  Unrated)
104
Babam Ve Oglum (My Father and My Son) (2005,  PG-13)
105
You've Got Mail (1998,  PG)
106
The Terminal (2004,  PG-13)
107
The Family Man (2000,  PG-13)
108
Matchstick Men (2003,  PG-13)
109
Adaptation (2002,  R)
110
The Hours (2002,  PG-13)
111
Music of the Heart (1999,  PG)
112
The Others (2001,  PG-13)
113
Birthday Girl (2002,  R)
114
Practical Magic (1998,  PG-13)
115
Cold Mountain (2003,  R)
116
Dogville (2003,  R)
117
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
118
Passengers (2008,  PG-13)
119
Seven Pounds (2008,  PG-13)
120
Cinderella Man (2005,  PG-13)
121
Norbit (2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments