My Favorite Movies


  fb581328656's Rating My Rating
1
One Night With the King (2006,  PG)
Click to Rate
2
The Nativity Story (2006,  PG)
The Nativity Story 5.0 Stars
Beautiful story.
Click to Rate
3
Pretty Woman (1990,  R)
Click to Rate
4
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Click to Rate
5
Gone With the Wind (1939,  G)
Click to Rate
6
50 First Dates (2004,  PG-13)
Click to Rate
7
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
Click to Rate
8
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous (2005,  PG-13)
Click to Rate
9
Kal Ho Naa Ho (2003,  Unrated)
Click to Rate
10
Ghost (1990,  PG-13)
Click to Rate
11
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
Click to Rate
12
While You Were Sleeping (1995,  PG)
Click to Rate
13
The Lake House (2006,  PG)
Click to Rate
14
Notting Hill (1999,  PG-13)
Click to Rate
15
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
Click to Rate
16
The Sound of Music (1965,  G)
Click to Rate
17
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
Click to Rate
18
Bunty Aur Babli (2005,  R)
Click to Rate
19
Waqt: The Race Against Time (2005,  Unrated)
Click to Rate
20
Dilwale Dulhania Le Jayenge (1995,  G)
Click to Rate
21
Khushi (2003,  Unrated)
Click to Rate
22
Namastey London (2007,  Unrated)
Namastey London 5.0 Stars
I loved it.
Click to Rate
23
Salaam Namaste (2005,  Unrated)
Salaam Namaste 5.0 Stars
Love it, love it, love it!!!!!
Click to Rate
24
Kaho Naa... Pyaar Hai (Say This Is Love) (2000,  Unrated)
Click to Rate
25
Mohabbatein (2000,  Unrated)
Click to Rate
26
Fanaa (2006,  Unrated)
Click to Rate
27
Jaan-E-Mann (2006,  Unrated)
Click to Rate
28
Bride and Prejudice (2004,  PG-13)
Click to Rate
29
Kabhi Khushi Kabhie Gham (2001,  PG)
Click to Rate
30
Baghban (2003,  Unrated)
Click to Rate
31
Krrish (2006,  Unrated)
Click to Rate
32
Ta Ra Rum Pum (2007,  Unrated)
Click to Rate
33
Mujhse Dosti Karoge (2002,  Unrated)
Click to Rate
34
Main Prem Ki Diwani Hoon (2003,  Unrated)
Click to Rate
35
Kabhi Alvida Naa Kehna (2006,  Unrated)
Click to Rate
36
Baabul (2006,  Unrated)
Click to Rate
37
Chak De! India (2007,  Unrated)
Click to Rate
38
Black (2005,  Unrated)
Black 5.0 Stars
An absolutely brilliant movie.
Click to Rate
39
Main Hoon Na (2004,  G)
Click to Rate
40
Hope Floats (1998,  PG-13)
Click to Rate
41
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
Click to Rate
42
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
Click to Rate
43
Erin Brockovich (2000,  R)
Click to Rate
44
Runaway Bride (1999,  PG)
Click to Rate
45
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
Click to Rate
46
Grease (1978,  PG)
Click to Rate
47
The Holiday (2006,  PG-13)
Click to Rate
48
The Princess Diaries (2001,  G)
Click to Rate
49
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2000,  G)
Click to Rate
50
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
Click to Rate
51
You've Got Mail (1998,  PG)
Click to Rate
52
Music and Lyrics (2006,  PG-13)
Music and Lyrics 5.0 Stars
Loved this movie. Drew Barrymore is one of my favourite actresses
Click to Rate
53
Step Up (2006,  PG-13)
Click to Rate
54