Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb581514917's Rating My Rating
1
The Godfather (1972,  R)
2
The Godfather, Part II (1974,  R)
3
Scarface (1983,  R)
4
GoodFellas (1990,  R)
5
Donnie Brasco (1997,  R)
6
Carlito's Way (1993,  R)
7
The Departed (2006,  R)
8
Casino (1995,  R)
9
Rocky (1976,  PG)
10
The Untouchables (1987,  R)
11
Braveheart (1995,  R)
12
The Great Escape (1963,  Unrated)
13
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
14
The Matrix (1999,  R)
15
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
16
Trading Places (1983,  R)
17
Rocky II (1979,  PG)
18
Sin City (2005,  R)
19
The Dark Knight (2008,  PG-13)
20
The Usual Suspects (1995,  R)
21
Blood Diamond (2006,  R)
22
The Rock (1996,  R)
23
The Godfather, Part III (1990,  R)
24
Face/Off (1997,  R)
25
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
26
Back to the Future (1985,  PG)
27
Back to the Future Part II (1989,  PG)
28
Back to the Future Part III (1990,  PG)
29
Gladiator (2000,  R)
30
Fargo (1996,  R)
31
American Gangster (2007,  R)
32
National Lampoon's European Vacation (1985,  PG-13)
33
A Clockwork Orange (1971,  R)
34
Con Air (1997,  R)
35
The Mask (1994,  PG-13)
36
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
37
The Crow (1994,  R)
38
Interview with the Vampire (1994,  R)
39
Inside Man (2006,  R)
40
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
41
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
42
Donnie Darko (2001,  R)
43
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
44
Requiem for a Dream (2000,  R)
45
Shrek 2 (2004,  PG)
46
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
47
The Goonies (1985,  PG)
48
The Passion of the Christ (2004,  R)
49
The Prestige (2006,  PG-13)
50
The Shawshank Redemption (1994,  R)
51
The Shining (1980,  R)
52
The Silence of the Lambs (1991,  R)
53
Training Day (2001,  R)
54
Krull (1983,  PG)
55
Dangerous Liaisons (1988,  R)
56
Get Carter (1971,  R)
57
The Italian Job (1969,  G)
58
Friday Night Lights (2004,  PG-13)
59
The Transporter (2002,  PG-13)
60
Transporter 2 (2005,  PG-13)
61
Shou hu fei long (Skinny Tiger and Fatty Dragon)(Nutty Kickbox Cops) (1990,  Unrated)
62
Wedding Crashers (2005,  R)
63
Batman Returns (1992,  PG-13)
64
Spider-Man (2002,  PG-13)
65
X2 (2003,  PG-13)
66
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
67
Twilight Zone: The Movie (1983,  PG)
68
Tokyo Twilight (1957,  Unrated)
69
Genroku chushingura (The 47 Ronin) (1941,  Unrated)
70
Forrest Gump (1994,  PG-13)
71
Collateral (2004,  R)
72
Bad Boys (1995,  R)
73
The Day of the Jackal (1973,  PG)
74
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 (,  G)
75
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 (,  G)
76
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
77
The Blues Brothers (1980,  R)
78
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
79
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
80
I Spy (2002,  PG-13)
81
Fun With Dick and Jane (2005,  PG-13)
82
See No Evil, Hear No Evil (1989,  R)
83
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
84
The Thomas Crown Affair (1999,  R)
85
The Thomas Crown Affair (1968,  R)
86
South Central (1992,  R)
87
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
88
Quick Change (1990,  R)
89
Van Wilder: The Rise of Taj (Van Wilder 2) (2006,  R)
90
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
91
A Time to Kill (1996,  R)
92
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
93
When We Were Kings (1996,  PG)
94
National Lampoon's Loaded Weapon 1 (1993,  PG-13)
95
Bonnie and Clyde (1967,  R)
96
Soul Man (1986,  PG-13)
97
Mean Girls (2004,  PG-13)
98
Billy Madison (1995,  PG-13)
99
School of Rock (2003,  PG-13)
100
Cats & Dogs (2001,  PG)
101
She sha shou (The Killer Snakes) (Killer Snakes... The Hiss of Death) (1974,  Unrated)
102
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) (2001,  R)
103
Sat sau ji wong (Hitman) (King of Assassins) (The Contract Killer) (2002,  R)
104
The Presidio (1988,  R)
105
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
106
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
107
X-Men (2000,  PG-13)
108
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
109
The Last King of Scotland (2006,  R)
110
Batman (1989,  PG-13)
111
The Hunt for Red October (1990,  PG)
112
Seven (Se7en) (1995,  R)
113
King of New York (1990,  R)
114
Malcolm X (1992,  PG-13)
115
Twins (1988,  PG)
116
Lionheart (Wrong Bet) (A.W.O.L.: Absent Without Leave) (1991,  R)
117
Hard Target (1993,  R)
118
Bloodsport (1988,  R)
119
American Pie 2 (2001,  R)
120
Liar Liar (1997,  PG-13)
121
Superbad (2007,  R)
122
Dude, Where's My Car? (2000,  PG-13)
123
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
124
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
125
The Twins Effect 2 (Chin gei bin 2: Fa dou daai jin) (2004,  Unrated)
126
The Twins Effect (Chin gei bin) (Vampire Effect) (2003,  R)
127
Seung chi sun tau (Twins Mission) (2007,  Unrated)
128
Red Sonja (1985,  PG-13)
129
American Pie (1999,  R)
130
There's Something About Mary (1998,  R)
131
She's the Man (2006,  PG-13)
132
Willow (1988,  PG)
133
Kindergarten Cop (1990,  PG-13)
134
Batman & Robin (1997,  PG-13)
135
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
136
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
137
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
138
2 wol 29 il (February 29: 4 Horror Tales) (2006,  Unrated)
139
Jaws (1975,  PG)
140
Jaws 2 (1978,  PG)
141
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
142
Samurai X - Trust & Betrayal (1999,  Unrated)
143
Rurôni Kenshin: Seisô hen, (Samurai X: Reflection) (2001,  Unrated)
144
Zoku Miyamoto Musashi: Ichijôji no Kettô (Samurai II: Duel at Ichijoji Temple) (Swords of Doom) (1955,  Unrated)
145
Aru kengo no shogai (Samurai Saga) (Life of an Expert Swordsman) (1959,  Unrated)
146
La Haine (Hate) (1996,  R)
147
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) (1957,  Unrated)
148
Shogun's Samurai - The Yagyu Clan Conspiracy (1984,  Unrated)
149
Sengoku jieitai (G.I. Samurai) (Time Slip) (1981,  Unrated)
150
Samurai Pizza Cats (1995,  G)
151
Samurai X - Trust (,  Unrated)
152
Samurai I (,  Unrated)
153
Léon (The Professional) (1994,  R)
154
Samurai X - Betrayal (,  Unrated)
155
Samurai Jack - The Premiere Movie (2001,  Unrated)
156
Samurai X - The Motion Picture (1997,  Unrated)
157
Miyamoto Musashi Kanketsuhen: Kettô Ganryûjima (Samurai III: Duel on Ganryu Island) (Bushido) (1956,  Unrated)
158
Nikita (La Femme Nikita) (1990,  R)
159
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
160
Samurai Assassin (1965,  Unrated)
161
The Last Samurai (2003,  R)
162
The Last Samurai (2000,  R)
163
The Blind Swordsman: Zatoichi (2003,  R)
164
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
165
The Sword of Doom (1966,  Unrated)
166
He-Man and She-Ra: The Secret of the Sword (1985,  G)
167
Transformers Energon - The Return of Megatron (2004,  Unrated)
168
Harakiri (1964,  Unrated)
169
Appurushîdo (Appleseed) (2004,  R)
170
Lone Wolf and Cub - Baby Cart at the River Styx (Kozure Ôkami: Sanzu no kawa no ubaguruma) (2003,  Unrated)
171
Lone Wolf and Cub - Baby Cart in Peril (Kozure Ôkami: Oya no kokoro ko no kokoro) (1972,  Unrated)
172
Lone Wolf and Cub - Sword of Vengeance (Kozure Ôkami: Kowokashi udekashi tsukamatsuru) (1972,  Unrated)
173
Lone Wolf and Cub - Baby Cart to Hades (Kozure Ôkami: Shinikazeni mukau ubaguruma) (1997,  Unrated)
174
Lone Wolf and Cub - Baby Cart in the Land of Demons (Kozure Ôkami: Meifumadô) (1973,  Unrated)
175
Lone Wolf and Cub - White Heaven in Hell (Kozure Ôkami: Jigoku e ikuzo! Daigoro) (1974,  Unrated)
176
Transformers Energon: Omega Supreme (2004,  Unrated)
177
Transformers: Five Faces of Darkness (1986,  Unrated)
178
White Men Can't Jump (1992,  R)
179
Dead Presidents (1995,  R)
180
The Terminator (1984,  R)
181
Kôkaku kidôtai: Stand Alone Complex Solid State Society (Ghost in the Shell: Solid State Society) (2007,  Unrated)
182
New Jack City (1991,  R)
183
Boyz n the Hood (1991,  R)
184
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) (1993,  R)
185
The Man in the Iron Mask (1998,  PG-13)
186
Half Baked (1998,  R)
187
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
188
The Man in the Iron Mask (1977,  R)
189
The Three Musketeers (1993,  PG)
190
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
191
The Count of Monte-Cristo (1975,  R)
192
Enemy at the Gates (2001,  R)
193
Cry Freedom (1987,  PG)
194
Chakushin Ari (One Missed Call) (2003,  R)
195
Chakushin ari 2 (One Missed Call 2) (2005,  R)
196
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
197
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
198
Contact (1997,  PG)
199
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
200
Bill & Ted's Bogus Journey (1991,  PG)
201
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
202
Sakura no mori no mankai no shita (Under the Blossoming Cherry Trees) (1975,  Unrated)
203
Blade Runner (1982,  R)
204
Commando (1985,  R)
205
Kumo no mukô, yakusoku no basho (The Place Promised in Our Early Days) (2004,  Unrated)
206
Pulp Fiction (1994,  R)
207
Speed (1994,  R)
208
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
209
Alien 3 (1992,  R)
210
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) (1996,  R)
211
Underworld (2003,  R)
212
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
213
Fantastic Four (2005,  PG-13)
214
Alien (1979,  R)
215
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
216
Batman Forever (1995,  PG-13)
217
Aliens (1986,  R)
218
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
219
Ghost in the Shell 2 - Innocence (2004,  PG-13)
220
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
221
Ninja Terminator (1985,  R)
222
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
223
Bring It On (2000,  PG-13)
224
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay (2008,  R)
225
Jamon Jamon (1993,  Unrated)
226
Slap Shot (1977,  R)
227
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
228
Stripes (1981,  R)
229
Caddyshack II (1988,  PG)
230
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
231
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
232
Death Wish (1974,  R)
233
A True Mob Story (1998,  Unrated)
234
Yan tsoi gong wu (A Mob Story) (2007,  Unrated)
235
Gonggongui Jeog (Public Enemy) (Public's Enemy) (2002,  Unrated)
236
Election (Hak se wui) (2005,  Unrated)
237
A Chinese Ghost Story III (1991,  Unrated)
238
Lady Snowblood (Lady Snowblood: Blizzard from the Netherworld) (Shurayukihime) (2005,  R)
239
Freeze Me (2001,  G)
240
Ichi-1 (,  Unrated)
241
Lat sau san taam (Hard-Boiled) (1992,  R)
242
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
243
Hoodlum (1997,  R)
244
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
245
Body of Lies (2008,  R)
246
Eddie Murphy Raw (1987,  R)
247
Kingdom of Heaven (2005,  R)
248
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
249
Eddie Murphy Delirious (1983,  Unrated)
250
Coach Carter (2005,  PG-13)
251
Fun with Dick and Jane (1977,  PG)
252
Serenity (2005,  PG-13)
253
Blade (1998,  R)
254
V for Vendetta (2006,  R)
255
Remember the Titans (2000,  PG)
256
The Three Musketeers (1973,  PG)
257
The Four Musketeers (1975,  PG)
258
The Karate Kid (1984,  PG)
259
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
260
The Evil Dead (1981,  NC-17)
261
Evil Dead 2 (1987,  R)
262
Army of Darkness (1993,  R)
263
The Karate Kid Part II (1986,  PG)
264
The Karate Kid Part III (1989,  PG)
265
The Next Karate Kid (1994,  PG)
266
Beverly Hills Cop (1984,  R)
267
Beverly Hills Cop II (1987,  R)
268
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
269
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
270
RoboCop (1987,  R)
271
Robocop 2 (1990,  R)
272
Bowling for Columbine (2002,  R)
273
Sicko (2007,  PG-13)
274
Super Size Me (2004,  PG-13)
275
300 (2007,  R)
276
Roger & Me (1989,  R)
277
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
278
Above the Rim (1994,  R)
279
Little Man (2006,  PG-13)
280
Dr. No (1962,  PG)
281
Chat gim (The Seven Swords) (2005,  R)
282
28 Days Later (2003,  R)
283
Predator (1987,  R)
284
Blazing Saddles (1974,  R)
285
Spaceballs (1987,  PG)
286
Predator 2 (1990,  R)
287
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
288
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
289
Airplane! (1980,  PG)
290
Airplane 2 - The Sequel (1982,  PG)
291
Young Frankenstein (1974,  PG)
292
History of the World -- Part I (1981,  R)
293
Hot Shots! (1991,  PG-13)
294
Excalibur (1981,  R)
295
Batman Begins (2005,  PG-13)
296
Caddyshack (1980,  R)
297
El Cid (1961,  Unrated)
298
Ronin (1998,  R)
299
Iron Man (2008,  PG-13)
300
The Secret of My Success (1987,  PG-13)
301
Lost In Translation (2003,  R)
302
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
303
Clear and Present Danger (1994,  PG-13)
304
Tropic Thunder (2008,  R)
305
37°2 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) (1986,  Unrated)
306
The Green Mile (1999,  R)
307
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
308
Rambo III (1988,  R)
309
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
310
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) (2002,  R)
311
Blow (2001,  R)
312
From Russia With Love (1964,  PG)
313
Goldfinger (1964,  PG)
314
Thunderball (1965,  PG)
315
You Only Live Twice (1967,  PG)
316
On Her Majesty's Secret Service (1969,  PG)
317
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
318
Live and Let Die (1973,  PG)
319
Dune (1984,  PG-13)
320
The Nutty Professor (1963,  Unrated)
321
Boeing (707) Boeing (707) (1965,  Unrated)
322
Die Hard (1988,  R)
323
The Great Race (1965,  Unrated)
324
The Man with the Golden Gun (1974,  PG)
325
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
326
Transformers (2007,  PG-13)
327
Road to Bali (1953,  Unrated)
328
Victory (Escape to Victory) (1981,  PG)
329
The Transformers - The Movie (1986,  PG)
330
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
331
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
332
Undercover Brother (2002,  PG-13)
333
Starship Troopers (1997,  R)
334
Independence Day (1996,  PG-13)
335
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) (1972,  R)
336
The Sting (1973,  PG)
337
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
338
Scrooged (1988,  PG-13)
339
Red Heat (1988,  R)
340
Heat (1995,  R)
341
Total Recall (1990,  R)
342
The Quick and the Dead (1995,  R)
343
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection) (1972,  R)
344
Bruce Lee - A Warrior's Journey (2000,  Unrated)
345
The Intercepting Fist (2001,  Unrated)
346
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) (1972,  R)
347
Return of the Killer Tomatoes! (1988,  PG)
348
The Killer (Dip huet seung hung) (1989,  Unrated)
349
Fulltime Killer (2003,  R)
350
Shaolin Master Killer (1978,  Unrated)
351
God of Gamblers (1989,  Unrated)
352
City on Fire (1987,  R)
353
Dou hap (God of Gamblers II) (1991,  Unrated)
354
Du shen 2 (God of Gamblers' Return) (1994,  Unrated)
355
God of Gamblers 3: The Early Stage (1997,  Unrated)
356
47 Ronin (1994,  Unrated)
357
Oldboy (2005,  R)
358
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
359
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) (2002,  R)
360
Azumi (2003,  Unrated)
361
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
362
Kung Fu Hustle (2005,  R)
363
Chinese Ghost Story (1987,  Unrated)
364
A Chinese Ghost Story II (Sien nui yau wan II yan gaan do) (1990,  Unrated)
365
Shaolin Soccer (2002,  PG-13)
366
Versus (2001,  Unrated)
367
Astérix et la surprise de César (Asterix Versus Caesar) (1986,  Unrated)
368
Infernal Affairs III (Mou gaan dou III: Jung gik mou gaan) (2003,  PG-13)
369
Infernal Affairs II (2003,  PG-13)
370
Mou gaan dou (Infernal Affairs) (2002,  R)
371
Samurai 7 (2005,  Unrated)
372
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
373
The Twilight Samurai (Tasogare Seibei) (2004,  Unrated)
374
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
375
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
376
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965,  R)
377
Yojimbo (1961,  Unrated)
378
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)
379
Sonatine (Sonachine) (1993,  R)
380
Fireworks (Hana-bi) (1997,  Unrated)
381
Graveyard of Honor (Jingi no hakaba) (Death of Honor) (1975,  Unrated)
382
Jingi naki tatakai: Hiroshima shito hen(Battles Without Honor and Humanity: Deathmatch in Hiroshima) (1973,  Unrated)
383
Jingi naki tatakai (Battles Without Honor and Humanity)(The Yakuza Papers)(War Without a Code) (1973,  Unrated)
384
Jingi naki tatakai: Dairi senso (Battles Without Honor and Humanity: Proxy War) (1973,  Unrated)
385
Jingi naki tatakai: Kanketsu-hen (Battles Without Honor and Humanity 5: Final Episode) (1974,  Unrated)
386
Ging chaat goo si (Police Story) (Jackie Chan's Police Force) (1985,  R)
387
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
388
New Police Story (San ging chaat goo si) (2006,  R)
389
Crimewave (1986,  Unrated)
390
The Fifth Element (1997,  PG-13)
391
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat) (1992,  R)
392
Stargate (1994,  PG-13)
393
Police Story II (1988,  PG-13)
394
Operation Condor 2 (Long xiong hu di) (Armour of God) (1999,  R)
395
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
396
Operation Condor (Fei ying gai wak) (Armour of God II) (1991,  PG-13)
397
Snake in the Eagle's Shadow (Se ying diu sau) (2007,  PG)
398
Wheels on Meals (1984,  Unrated)
399
Drunken Master (Jui kuen) (1978,  R)
400
Return to a Better Tomorrow (1994,  Unrated)
401
A Better Tomorrow (1986,  R)
402
A Better Tomorrow II (1988,  Unrated)
403
A Better Tomorrow III (1989,  R)
404
Xia ri fu xing (My Lucky Stars 2: Twinkle Twinkle Lucky Stars) (1985,  R)
405
My Lucky Stars (Fuk sing go jiu) (1985,  PG-13)
406
Winners and Sinners (1981,  PG-13)
407
'A' gai waak juk jaap (Project A, Part II) (Jackie Chan's Project A2) (1991,  PG-13)
408
Project A (1983,  PG-13)
409
Violent Cop (Sono otoko, kyôbô ni tsuki) (1989,  Unrated)
410
Wong gok hak yau (One Night in Mongkok) (2004,  Unrated)
411
Young Master (1980,  PG-13)
412
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
413
Long xiao ye (Dragon Lord) (Dragon Strike) (Young Master in Love) (1982,  PG-13)
414
Patriot Games (1992,  R)
415
The Prodigal Son (1983,  R)
416
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
417
Chek law dak gung (Naked Weapon) (2002,  R)
418
Groundhog Day (1993,  PG)
419
Naked Killer (Chik loh go yeung) (1995,  R)
420
Huang Fei Hong xiao zhuan (Once Upon a Time a Hero in China) (1992,  Unrated)
421
Once Upon a Time in China (1991,  R)
422
Once Upon a Time in China 2 (1992,  R)
423
Once Upon a Time in China 3 (Wong Fei Hung ji saam: Si wong jaang ba) (1993,  R)
424
Once Upon a Time in China: The Next Chapters (1993,  Unrated)
425
Once Upon a Time in China and America (1997,  Unrated)
426
Jui kuen II (The Legend of Drunken Master) (Drunken Fist II) (1994,  R)
427
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) (2008,  R)
428
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
429
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) (2006,  PG-13)
430
The Fearless Vampire Killers, or Pardon Me but Your Teeth Are in My Neck (1967,  Unrated)
431
The Fearless Hyena (1979,  Unrated)
432
The Fearless Hyena 2 (1983,  PG)
433
Taxi Driver (1976,  R)
434
Fearless Fighters (1971,  Unrated)
435
Fight Club (1999,  R)
436
Reservoir Dogs (1992,  R)
437
Full Metal Jacket (1987,  R)
438
Black Hawk Down (2001,  R)
439
Wayne's World 2 (1993,  PG-13)
440
Brewster's Millions (1985,  PG)
441
The Toxic Avenger (1984,  R)
442
Hamburger Hill (1987,  R)
443
The Kingdom (2007,  R)
444
My Stepmother Is an Alien (1988,  PG-13)
445
The Deer Hunter (1978,  R)
446
Coming to America (1988,  R)
447
The Killing Fields (1984,  R)