My Favorite Movies


  fb581896495's Rating My Rating
1
A Cinderella Story (2004,  PG)
2
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
3
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
4
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
5
Blade Runner (1982,  R)
6
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
7
Brokeback Mountain (2005,  R)
8
Crash (2004,  R)
9
Donnie Darko (2001,  R)
10
Fargo (1996,  R)
11
Forrest Gump (1994,  PG-13)
12
Garden State (2004,  R)
13
Interview with the Vampire (1994,  R)
14
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
15
The Silence of the Lambs (1991,  R)
16
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
I think that this IS my all time favourite movie even with a wimpy side story and a creepy Decaprio.
17
Trainspotting (1996,  R)
18
Get Real (1999,  R)
19
The Fearless Vampire Killers, or Pardon Me but Your Teeth Are in My Neck (1967,  Unrated)
20
Valley of the Dolls (1967,  PG-13)
21
Angels In America (,  Unrated)
22
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
23
Beautiful Thing (1996,  R)
24
Doctor Zhivago (1965,  PG-13)
25
Black Christmas (1974,  R)
26
Let's Scare Jessica to Death (What Killed Sam Dorker?) (1971,  PG-13)
27
Breakfast with Scot (2007,  PG-13)
28
Breakfast on Pluto (2005,  R)
29
Young Frankenstein (1974,  PG)
30
Don't Make Waves (1967,  Unrated)
31
The Wrecking Crew (1969,  PG)
32
Niagara (1953,  Unrated)
33
The Misfits (1961,  Unrated)
34
Gentlemen Prefer Blondes (1953,  Unrated)
35
How To Marry A Millionaire (1953,  Unrated)
36
The Seven Year Itch (1955,  Unrated)
37
All About Eve (1950,  Unrated)
38
Auntie Mame (1958,  Unrated)
39
Mildred Pierce (1945,  Unrated)
40
Barefoot in the Park (1967,  G)
41
The Grey Zone (2002,  R)
42
Empire of the Sun (1987,  PG)
43
Le Déclin de l'Empire Américain (The Decline of the American Empire) (1986,  R)
44
Joyeux Noël (Merry Christmas) (2006,  PG-13)
45
The Trench (1999,  Unrated)
46
Tatie Danielle (1991,  Unrated)
47
Triumph des Willens (Triumph Of The Will) (1935,  Unrated)
48
Das Blaue Licht (The Blue Light) (1932,  Unrated)
49
The Wonderful, Horrible Life of Leni Riefenstahl (1993,  Unrated)
50
Olympia 2. Teil - Fest der Schönheit (1940,  Unrated)
51
Olympia 1. Teil - Fest der Völker (Olympia Part One: Festival of the Nations) (1938,  Unrated)
52
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
53
The Hanging Garden (1998,  R)
54
Midnight in the Garden of Good and Evil (1997,  R)
55
RFK: American Experience (,  Unrated)
56
We Were Soldiers (2002,  R)
57
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
58
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
59
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
60
The Shining (1980,  R)
61
Shortbus (2006,  Unrated)
62
Elizabeth (1998,  R)
63
Transamerica (2005,  R)
64
Doctor Faustus (1968,  Unrated)
65
Factory Girl (2007,  R)
66
Flesh (1968,  R)
67
The Loves of Ondine (1968,  Unrated)
68
Trash (1970,  Unrated)
69
Heat (1972,  R)
70
Lonesome Cowboys (Horse) (Ramona and Julian) (1968,  Unrated)
71
Poor Little Rich Girl (1965,  Unrated)
72
The Nude Restaurant (1967,  Unrated)
73
The Kite Runner (2008,  PG-13)
74
Paddle to the Sea (1966,  Unrated)
75
Aimee and Jaguar (2000,  Unrated)
76
Bent (1997,  NC-17)
77
Capote (2005,  R)
78
Nine Dead Gay Guys (9 Dead Gay Guys) (2002,  R)
79
Shallow Grave (1995,  R)
80
Rosemary's Baby (1968,  R)
81
The Piano (1993,  R)
82
The Pianist (2002,  R)
83
For A Lost Soldier (1993,  Unrated)
84
Tinker, Tailor, Soldier, Spy (TV SHOW) (,  Unrated)
85
Gosford Park (2001,  R)
86
To Sir, With Love (1967,  Unrated)
87
Maurice (1987,  R)
88
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
89
Muriel's Wedding (1995,  R)
90
The Last Picture Show (1971,  R)
91
Eating Raoul (1982,  R)
92
The Passion of the Christ (2004,  R)
93
The Fifth Element (1997,  PG-13)
94
The Exorcist (1973,  R)
95
The Breakfast Club (1985,  R)
96
Pulp Fiction (1994,  R)
97
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
98
Lost In Translation (2003,  R)
99
Sophie's Choice (1982,  R)
100
Dancing at Lughnasa (1998,  PG)
101
Still of the Night (1982,  PG)
102
Twin Peaks - Fire Walk with Me (,  R)
103
Thirteen Days (2000,  PG-13)
104
Enemy at the Gates (2001,  R)
105
Pet Sematary (1989,  R)
106
Roman Holiday (1953,  Unrated)
107
Strangers on a Train (1951,  PG)
108
Tess (1979,  PG)
109
Europa Europa (1990,  R)
110
The Elephant Man (1980,  PG)
111
Velvet Goldmine (1998,  R)
112
Blue Velvet (1986,  R)
113
La Passion Béatrice (The Passion of Beatrice) (1987,  R)
114
Priest (1995,  R)
115
Mulholland Drive (2001,  R)
116
The Good German (2006,  R)
117
Cry, the Beloved Country (1995,  PG-13)
118
Act of the Heart (1970,  Unrated)
119
What Ever Happened to Baby Jane? (1960,  Unrated)
120
Torch Song Trilogy (1988,  R)
121
Blonde Venus (1932,  Unrated)
122
Judgment at Nuremberg (1961,  Unrated)
123
The Garden of Allah (1936,  Unrated)
124
Gone With the Wind (1939,  G)
125
Full Metal Jacket (1987,  R)
126
Jarhead (2005,  R)
127
Chocolat (2000,  PG-13)
128
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
129
Casino Royale (2006,  PG-13)
130
Alien (1979,  R)
131
All Over The Guy (2001,  R)
132
Big Fish (2003,  PG-13)
133
Myra Breckinridge (1970,  R)
134
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
135
The Changeling (1980,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments