My Favorite Movies
| fb581914427's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
It's a Wonderful Life (1946, Unrated) |
|
|
| 2 |
King Kong (1933) (1933, Unrated) |
|
|
| 3 |
The Ten Commandments (1956, G) |
|
|
| 4 |
Ben-Hur (1959, G) |
|
|
| 5 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
|
| 6 |
North to Alaska (1960, Unrated) |
|
|
| 7 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
|
| 8 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
|
| 9 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
|
| 10 |
The Ten Commandments (1923, Unrated) |
|
|
| 11 |
Ben Hur: A Tale of the Christ (1926, Unrated) |
|
|
| 12 |
Steamboat Willie (1928, Unrated) |
|
|
| 13 |
The Big Trail (1930, Unrated) |
|
|
| 14 |
City Lights (1931, Unrated) |
|
|
| 15 |
Sagebrush Trail (1933, Unrated) |
|
|
| 16 |
West of the Divide (1934, Unrated) |
|
|
| 17 |
The Man from Utah (1934, Unrated) |
|
|
| 18 |
Stagecoach (1939, Unrated) |
|
|
| 19 |
Snow White and the Seven Dwarfs (1937, G) |
|
|
| 20 |
Mr. Smith Goes to Washington (1939, Unrated) |
|
|
| 21 |
Citizen Kane (1941, PG) |
|
|
| 22 |
The Maltese Falcon (1941, Unrated) |
|
|
| 23 |
Fantasia (1940, G) |
|
|
| 24 |
Pinocchio - Walt Disney (1940, G) |
|
|
| 25 |
Dumbo (1941, G) |
|
|
| 26 |
Casablanca (1942, Unrated) |
|
|
| 27 |
Bambi (1942, G) |
|
|
| 28 |
The Spoilers (1942, Unrated) |
|
|
| 29 |
The Fighting Seabees (1944, Unrated) |
|
|
| 30 |
Tall in the Saddle (1944, Unrated) |
|
|
| 31 |
Flame of Barbary Coast (1945, Unrated) |
|
|
| 32 |
The Three Caballeros (1945, G) |
|
|
| 33 |
Back to Bataan (1945, Unrated) |
|
|
| 34 |
Fort Apache (1948, Unrated) |
|
|
| 35 |
Song of the South (1946, G) |
|
|
| 36 |
Miracle on 34th Street (1947, Unrated) |
|
|
| 37 |
Angel and the Badman (1947, Unrated) |
|
|
| 38 |
Tycoon (1947, Unrated) |
|
|
| 39 |
The Fighting Kentuckian (1949, Unrated) |
|
|
| 40 |
She Wore a Yellow Ribbon (1949, Unrated) |
|
|
| 41 |
Mighty Joe Young (1949, PG) |
|
|
| 42 |
Sands of Iwo Jima (1949, Unrated) |
|
|
| 43 |
Rio Grande (1950, Unrated) |
|
|
| 44 |
Treasure Island (1950, PG) |
|
|
| 45 |
Cinderella (1950, G) |
|
|
| 46 |
Operation Pacific (1951, Unrated) |
|
|
| 47 |
Flying Leathernecks (1951, Unrated) |
|
|
| 48 |
Alice in Wonderland (1951, G) |
|
|
| 49 |
The Quiet Man (1952, Unrated) |
|
|
| 50 |
The War of the Worlds (1953, G) |
|
|
| 51 |
Gentlemen Prefer Blondes (1953, Unrated) |
|
|
| 52 |
Island In The Sky (1953, Unrated) |
|
|
| 53 |
Hondo (1953, Unrated) |
|
|
| 54 |
The High and the Mighty (1954, Unrated) |
|
|
| 55 |
The Seven Year Itch (1955, Unrated) |
|
|
| 56 |
Blood Alley |


