My Favorite Movies


  fb582467026's Rating My Rating
1
The Godfather, Part II (1974,  R)
2
The Godfather (1972,  R)
3
American History X (1998,  R)
4
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
5
Reservoir Dogs (1992,  R)
6
Casino (1995,  R)
7
Braveheart (1995,  R)
8
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
9
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
10
300 (2007,  R)
11
The Godfather, Part III (1990,  R)
12
Once Upon a Time in America (1984,  R)
13
Heat (1995,  R)
14
The Shawshank Redemption (1994,  R)
15
GoodFellas (1990,  R)
16
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
17
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
18
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
19
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
20
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
21
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
22
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
23
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
24
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
25
The Usual Suspects (1995,  R)
26
The Silence of the Lambs (1991,  R)
27
Fight Club (1999,  R)
28
Memento (2000,  R)
29
The Matrix (1999,  R)
30
Seven (Se7en) (1995,  R)
31
Taxi Driver (1976,  R)
32
Léon (The Professional) (1994,  R)
33
Taxi (1998,  Unrated)
34
Irreversible (2002,  Unrated)
35
A Clockwork Orange (1971,  R)
36
Forrest Gump (1994,  PG-13)
37
Saving Private Ryan (1998,  R)
38
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
39
The Guns of Navarone (1961,  PG)
40
Papillon (1973,  R)
41
Raging Bull (1980,  R)
42
No Country for Old Men (2007,  R)
43
Sin City (2005,  R)
44
The Green Mile (1999,  R)
45
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
46
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
47
Ben-Hur (1959,  G)
48
Finding Nemo (2003,  G)
49
Trainspotting (1996,  R)
50
The Football Factory (2004,  R)
51
Scarface (1983,  R)
52
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
53
Lola (2001,  Unrated)
54
Baise-Moi (2001,  Unrated)
55
Juno (2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments