My Favorite Movies


  fb582797468's Rating My Rating
1
The Wolf Man (1941,  Unrated)
2
Frankenstein Meets the Wolf Man (1943,  Unrated)
3
Drácula (1931,  Unrated)
4
Dracula (1931,  Unrated)
5
Countess Dracula (1971,  PG)
6
The Brides of Dracula (1960,  Unrated)
7
Son of Dracula (,  R)
8
House of Dracula (1945,  G)
9
Dracula Has Risen from the Grave (,  G)
10
Scars of Dracula (1970,  R)
11
Taste the Blood of Dracula (1970,  R)
12
Dracula vs. Frankenstein (1971,  PG)
13
Count Dracula & His Vampire Bride (1978,  R)
14
Dracula - Prince of Darkness (1966,  Unrated)
Dracula - Prince of Darkness
One of his best roles.
15
Vampira (Old Dracula) (1974,  PG)
16
The Invisible Man Returns (1940,  Unrated)
17
Invisible Strangler (1981,  PG)
18
Invisible Ghost (Murder by the Stars)(The Phantom Killer) (1941,  PG-13)
Invisible Ghost (Murder by the Stars)(The Phantom Killer)
One of Bela Lugosi's best movies.
19
Another Thin Man (Return of the Thin Man) (1939,  Unrated)
20
Night of Dark Shadows (Curse of Dark Shadows) (1971,  Unrated)
21
House of Dark Shadows (1970,  PG)
House of Dark Shadows
Jonathan Frid is wonderful in his movie remake of the famous soap opera.
22
Woman in the Dark (Woman in the Shadows) (1934,  Unrated)
23
Shadows (1959) (,  Unrated)
24
Le Quai des Brumes (Port of Shadows) (1939,  Unrated)
25
The Mummy (1932,  Unrated)
26
The Mummy (1959,  Unrated)
The Mummy
This is the best one yet!!!
27
The Curse of the Cat People (1944,  Unrated)
28
Charlie Chan and The Curse of the Dragon Queen (1981,  R)
29
The Dain Curse (1978,  Unrated)
30
Curse of the Puppet Master (1998,  R)
31
The Curse of the Mummy's Tomb (1964,  Unrated)
The Curse of the Mummy's Tomb
Wonderful
32
The Mummy's Curse (1944,  Unrated)
The Mummy's Curse
Funny and scary
33
She-Wolf of London (The Curse of the Allenbys) (1946,  Unrated)
34
The Curse of the Werewolf, (The Wolfman), (The Curse of Siniestro) (1961,  Unrated)
The Curse of the Werewolf, (The Wolfman), (The Curse of Siniestro)
Very, very good movie

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments