My Favorite Movies


  fb582850316's Rating My Rating
1
The Lake House (2006,  PG)
2
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
3
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
4
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
5
Anger Management (2003,  PG-13)
6
Elf (2003,  PG)
7
Love Actually (2003,  R)
8
Sleeping Beauty (1959,  G)
9
Serendipity (2001,  PG-13)
10
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
11
The Little Mermaid (1989,  G)
12
A Walk to Remember (2002,  PG)
13
A Clockwork Orange (1971,  R)
14
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
15
50 First Dates (2004,  PG-13)
16
300 (2007,  R)
17
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
18
A League of Their Own (1992,  PG)
19
28 Days Later (2003,  R)
20
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
21
Bambi (1942,  G)
22
Almost Famous (2000,  R)
23
American Beauty (1999,  R)
24
American History X (1998,  R)
25
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
26
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
27
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
28
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
29
Back to the Future (1985,  PG)
30
Back to the Future Part II (1989,  PG)
31
Back to the Future Part III (1990,  PG)
32
Batman (1989,  PG-13)
33
Batman Begins (2005,  PG-13)
34
Batman Returns (1992,  PG-13)
35
Beauty and the Beast (1991,  G)
36
Big Momma's House (2000,  PG-13)
37
Billy Madison (1995,  PG-13)
38
Blade (1998,  R)
39
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
40
Blazing Saddles (1974,  R)
41
Center Stage (2000,  PG-13)
42
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
43
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
44
Cinderella (1950,  G)
45
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
46
Cheaper by the Dozen 2 (2005,  PG)
47
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
48
Chocolat (2000,  PG-13)
49
City of Angels (1998,  PG-13)
50
Clerks (1994,  R)
51
Clerks II (2006,  R)
52
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
53
Coming to America (1988,  R)
54
Constantine (2005,  R)
55
Cool Runnings (1993,  PG)
56
Dazed and Confused (1993,  R)
57
You've Got Mail (1998,  PG)
58
Dead Poets Society (1989,  PG)
59
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
60
Disney's Aladdin (1992,  G)
61
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
62
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
63
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
64
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
65
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
66
Final Destination (2000,  R)
67
Finding Nemo (2003,  G)
68
Forrest Gump (1994,  PG-13)
69
Ghost (1990,  R)
70
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
71
Home Alone (1990,  PG)
72
Hook (1991,  PG)
73
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
74
I, Robot (2004,  PG-13)
75
Ice Age (2002,  PG)
76
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
77
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
78
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
79
Interview with the Vampire (1994,  R)
80
Little Miss Sunshine (2006,  R)
81
Love and Basketball (2000,  PG-13)
82
Lucky Number Slevin (2006,  R)
83
Madagascar (2005,  PG)
84
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
85
Meet the Parents (2000,  PG-13)
86
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
87
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
88
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
89
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
90
Monsters, Inc. (2001,  G)
91
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
92
Moulin Rouge (1952,  Unrated)
93
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
94
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
95
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
96
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
97
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
98
National Treasure (2004,  PG)
99
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
100
Night at the Museum (2006,  PG)
101
Notting Hill (1999,  PG-13)
102
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
103
Over the Hedge (2006,  PG)
104
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
105
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
106
Predator (1987,  R)
107
Pretty Woman (1990,  R)
108
Pulp Fiction (1994,  R)
109
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
110
Ray (2004,  PG-13)
111
Remember the Titans (2000,  PG)
112
Reservoir Dogs (1992,  R)
113
Road Trip (2000,  R)
114
Rocky (1976,  PG)
115
Rocky Balboa (2006,  PG)
116
Rocky II (1979,  PG)
117
Rocky III (1982,  PG)
118
Rocky IV (1985,  PG)
119
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
120
Saving Private Ryan (1998,  R)
121
Saw (2004,  R)
122
Saw II (2005,  R)
123
Saw III (2006,  R)
124
Schindler's List (1993,  R)
125
School of Rock (2003,  PG-13)
126
She's All That (1999,  PG-13)
127
Shrek (2001,  PG)
128
Shrek 2 (2004,  PG)
129
Spaceballs (1987,  PG)
130
Spider-Man (2002,  PG-13)
131
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
132
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
133
Steel Magnolias (1989,  PG)
134
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
135
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
136
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
137
Team America - World Police (2004,  R)
138
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
139
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
140
The Benchwarmers (2006,  PG-13)
141
The Boondock Saints (1999,  R)
142
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
143
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
144
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
145
The Breakfast Club (1985,  R)
146
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
147
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
148
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
149
The Fifth Element (1997,  PG-13)
150
The Goonies (1985,  PG)
151
The Hills Have Eyes (2006,  R)
152
The Hot Chick (2002,  PG-13)
153
The Italian Job (2003,  PG-13)
154
The Last Samurai (2003,  R)
155
The Lion King (1994,  G)
156
The Longest Yard (2005,  PG-13)
157
The Lost Boys (1987,  R)
158
The Mask (1994,  PG-13)
159
The Matrix (1999,  R)
160
The Matrix Reloaded (2003,  R)
161
The Matrix Revolutions (2003,  R)
162
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
163
The Passion of the Christ (2004,  R)
164
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
165
The Sandlot (1993,  PG)
166
The Shawshank Redemption (1994,  R)
167
The Silence of the Lambs (1991,  R)
168
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
169
The Sound of Music (1965,  G)
170
The Waterboy (1998,  PG-13)
171
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
172
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
173
The Wizard of Oz (1939,  G)
174
There's Something About Mary (1998,  R)
175
Titanic (1997,  PG-13)
176
Tombstone (1993,  R)
177
Tommy Boy (1995,  PG-13)
178
War of the Worlds (2005,  PG-13)
179
Wayne's World (1992,  PG-13)
180
Wedding Crashers (2005,  R)
181
When Harry Met Sally (1989,  R)
182
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
183
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
184
Without A Paddle (2004,  PG-13)
185
X-Men (2000,  PG-13)
186
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
187
X2 (2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments