My Favorite Movies
| fb583226583's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
|
| 2 |
Chinatown (1974, R) |
|
|
| 3 |
Broadway: The Golden Age (2004, Unrated) |
|
|
| 4 |
Crooklyn (1994, PG-13) |
|
|
| 5 |
The Barbarian Invasions (Les Invasions barbares) (2003, R) |
|
|
| 6 |
Monsoon Wedding (2001, R) |
|
|
| 7 |
Nowhere in Africa (2003, R) |
|
|
| 8 |
Closer (2004, R) |
|
|
| 9 |
Y Tu Mama Tambien (2001, R) |
|
|
| 10 |
The World According to Garp (1982, R) |
|
|
| 11 |
My Left Foot (1989, R) |
|
|
| 12 |
Stranger Than Paradise (1984, R) |
|
|
| 13 |
The Piano (1993, R) |
|
|
| 14 |
It's a Wonderful Life (1946, Unrated) |
|
|
| 15 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13) |
|
|
| 16 |
Babel (2006, R) |
|
|
| 17 |
Amadeus (1984, R) |
|
|
| 18 |
21 Grams (2003, R) |
|
|
| 19 |
Casablanca (1942, Unrated) |
|
|
| 20 |
Elizabeth (1998, R) |
|
|
| 21 |
Mystery Train (1989, R) |
|
|
| 22 |
The Maltese Falcon (1941, Unrated) |
|
|
| 23 |
Out of Africa (1985, PG) |
|
|
| 24 |
In America (2002, PG-13) |
|
|
| 25 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
|
| 26 |
Sophie's Choice (1982, R) |
|
|
| 27 |
Before Sunset (2004, R) |
|
|
| 28 |
Fellini - Satyricon (The Degenerates) (1969, R) |
|


