My Favorite Movies
| fb583369666's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pride and Prejudice (2005, PG) |
|
| 2 |
Pretty in Pink (1986, PG-13) |
|
| 3 |
Wedding Crashers (2005, R) |
|
| 4 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 5 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 6 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 7 |
Grease (1978, PG) |
|
| 8 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 9 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 10 |
L.A. Confidential (1997, R) |
|
| 11 |
The Ref (1994, R) |
|
| 12 |
Love Actually (2003, R) |
|
| 13 |
Sense and Sensibility (1995, PG) |
|
| 14 |
Much Ado About Nothing (1993, PG-13) |
|
| 15 |
Howards End (1992, PG) |
|
| 16 |
Impromptu (1991, PG-13) |
|
| 17 |
Peter's Friends (1992, R) |
|
| 18 |
Mansfield Park (1999, PG-13) |
|
| 19 |
Bridget Jones's Diary (2001, R) |
|
| 20 |
Bridget Jones - The Edge of Reason (2004, R) |
|
| 21 |
Shakespeare in Love (1998, R) |
|
| 22 |
The Importance of Being Earnest (2002, PG) |
|
| 23 |
Four Weddings and a Funeral (1994, R) |
|
| 24 |
You've Got Mail (1998, PG) |
|
| 25 |
Sleepless in Seattle (1993, PG) |
|
| 26 |
To Kill A Mockingbird (1962, Unrated) |
|
| 27 |
Cape Fear (1991, R) |
|
| 28 |
Roman Holiday (1953, Unrated) |
|
| 29 |
Spellbound (1945, Unrated) |
|
| 30 |
Gentleman's Agreement (1947, Unrated) |
|
| 31 |
Funny Girl (1968, G) |
|
| 32 |
Citizen Kane (1941, PG) |
|
| 33 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 34 |
Death Becomes Her (1992, PG-13) |
|
| 35 |
Out of Africa (1985, PG) |
|
| 36 |
Sophie's Choice (1982, R) |
|
| 37 |
Julie & Julia (2009, PG-13) |
|
| 38 |
A River Runs Through It (1992, PG) |
|
| 39 |
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969, PG) |
|
| 40 |
The Way We Were (1973, PG) |
|
| 41 |
Sneakers (1992, PG-13) |
|
| 42 |
The Natural (1984, PG) |
|
| 43 |
The Great Gatsby (1974, PG) |
|
| 44 |
Monsters, Inc. (2001, G) |
|
| 45 |
Cars (2006, G) |
|
| 46 |
Once (2007, R) |
|
| 47 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 48 |
The Holiday (2006, PG-13) |
|
| 49 |
The Talented Mr. Ripley (1999, R) |
|
| 50 |
Disturbia (2007, PG-13) |
|
| 51 |
Something's Gotta Give (2003, PG-13) |
|
| 52 |
Sweet November (2001, PG-13) |
|
| 53 |
A Walk in the Clouds (1995, PG-13) |
|
| 54 |
The Reader (2008, R) |
|
| 55 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 56 |
The Constant Gardener (2005, R) |
|
| 57 |
Wuthering Heights (1992, PG) |
|
| 58 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
| 59 |
Sixteen Candles (1984, PG) |
|
| 60 |
Yellow Submarine (1968, G) |
|
| 61 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 62 |
Crash (2004, R) |
|
| 63 |
Hotel Rwanda (2004, PG-13) |
|
| 64 |
Swordfish (2001, R) |
|
| 65 |
The Power of One (1992, PG-13) |
|
| 66 |
Cyrano De Bergerac (2009, Unrated) |
|
| 67 |
A Fish Called Wanda (1988, R) |
|
| 68 |
Life as a House (2001, R) |
|
| 69 |
Cry Freedom (1987, PG) |
|
| 70 |
The Big Chill (1983, R) |
|
| 71 |
Pillow Talk (1959, Unrated) |
|
| 72 |
That Touch of Mink (1962, Unrated) |
|
| 73 |
Lover Come Back (1961, Unrated) |
|
| 74 |
Send Me No Flowers (1964, Unrated) |
|
| 75 |
Please Don't Eat the Daisies (1960, Unrated) |
|
| 76 |
The Pajama Game (1998, Unrated) |











































































