My Favorite Movies


  fb583697255's Rating My Rating
1
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
2
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
3
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
4
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
5
Rushmore (1998,  R)
6
Donnie Darko (2001,  R)
7
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
8
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
9
High Fidelity (2000,  R)
10
Dancer in the Dark (2000,  R)
11
Young Frankenstein (1974,  PG)
12
The Price of Milk (2001,  PG-13)
13
Antonia (Antonia's Line) (1996,  R)
14
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
15
Reality Bites (1993,  PG-13)
16
Lost In Translation (2003,  R)
17
Hairspray (1988,  PG)
18
Velvet Goldmine (1998,  R)
19
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
20
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
21
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
22
Labyrinth (1986,  PG)
23
Dazed and Confused (1993,  R)
24
The Goonies (1985,  PG)
25
Sixteen Candles (1984,  PG)
26
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
27
Bawandar (The Sand Storm) (2000,  Unrated)
28
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
29
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
30
Like Water for Chocolate (Como agua para chocolate) (1992,  R)
31
Gandhi (1982,  PG)
32
Back to the Future (1985,  PG)
33
The Chorus (Les Choristes) (2005,  PG-13)
34
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
35
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
36
Children of Men (2006,  R)
37
Monsoon Wedding (2002,  R)
38
Ju Dou (1990,  PG-13)
39
Water (2005,  PG-13)
40
This Is Spinal Tap (1984,  R)
41
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
42
The Big Lebowski (1998,  R)
43
The Shawshank Redemption (1994,  R)
44
Pane e Cioccolata (Bread and Chocolate) (1974,  Unrated)
45
The Magdalene Sisters (2003,  R)
46
The Departed (2006,  R)
47
Alien (1979,  R)
48
Lust, Caution (Se jie) (2007,  R)
49
A Woman Is a Woman (Une femme est une femme) (1964,  Unrated)
50
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) (2007,  PG-13)
51
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
52
Shaun of the Dead (2004,  R)
53
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
54
Volver (2006,  R)
55
No Country for Old Men (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments