My Favorite Movies


  fb583710019's Rating My Rating
1
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
2
A Cinderella Story (2004,  PG)
3
A League of Their Own (1992,  PG)
4
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
5
American Beauty (1999,  R)
6
Babel (2006,  R)
7
Beauty and the Beast (1991,  G)
8
Big Daddy (1999,  PG-13)
9
Braveheart (1995,  R)
10
Casino (1995,  R)
11
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
12
Chicago (2002,  PG-13)
13
Chocolat (2000,  PG-13)
14
Collateral (2004,  R)
15
Constantine (2005,  R)
16
Die Hard (1988,  R)
17
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
18
Disney's Aladdin (1992,  G)
19
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
20
Face/Off (1997,  R)
21
Final Destination 3 (2006,  R)
22
Forrest Gump (1994,  PG-13)
23
Gladiator (2000,  R)
24
Gone With the Wind (1939,  G)
25
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
27
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
28
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
29
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
30
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
31
Home Alone (1990,  PG)
32
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
33
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
34
Independence Day (1996,  PG-13)
35
Jaws (1975,  PG)
36
Jurassic Park (1993,  PG-13)
37
Just Friends (2005,  PG-13)
38
King Arthur (2004,  PG-13)
39
Legally Blonde (2001,  PG-13)
40
Man on Fire (2004,  R)
41
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
42
Meet the Parents (2000,  PG-13)
43
Minority Report (2002,  PG-13)
44
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
45
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
46
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
47
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
48
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
49
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
50
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
51
Notting Hill (1999,  PG-13)
52
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
53
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
54
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
55
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
56
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
57
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
58
Pretty Woman (1990,  R)
59
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
60
Saving Private Ryan (1998,  R)
61
Secret Window (2004,  PG-13)
62
The Break-Up (2006,  PG-13)
63
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
64
The Godfather (1972,  R)
65
The Godfather, Part II (1974,  R)
66
The Godfather, Part III (1990,  R)
67
The Lake House (2006,  PG)
68
The Last Samurai (2003,  R)
69
The Lion King (1994,  G)
70
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
71
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
72
The Lost Boys (1987,  R)
73
The Mask (1994,  PG-13)
74
The Passion of the Christ (2004,  R)
75
The Patriot (2000,  R)
76
The Ring (2002,  PG-13)
77
The Shawshank Redemption (1994,  R)
78
The Silence of the Lambs (1991,  R)
79
The Sound of Music (1965,  G)
80
There's Something About Mary (1998,  R)
81
Titanic (1997,  PG-13)
82
Top Gun (1986,  PG)
83
Training Day (2001,  R)
84
Troy (2004,  R)
85
Vanilla Sky (2001,  R)
86
The Others (2001,  PG-13)
87
Conspiracy Theory (1997,  R)
88
Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1931,  Unrated)
89
Mrs. Winterbourne (1996,  PG-13)
90
While You Were Sleeping (1995,  PG)
91
Cleopatra (1963,  Unrated)
92
Phone Booth (2003,  R)
93
White Nights (1957,  PG-13)
94
The Guns of Navarone (1961,  PG)
95
The Great Escape (1963,  Unrated)
96
Rain Man (1988,  R)
97
Psycho (1960,  R)
98
Sleeping with the Enemy (1991,  R)
99
Dead Calm (1989,  R)
100
Scent of a Woman (1992,  R)
101
Apt Pupil (1998,  R)
102
Les Miserables (1978,  Unrated)
103
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
104
Jane Eyre (,  Unrated)
105
You've Got Mail (1998,  PG)
106
First Knight (1995,  PG-13)
107
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
108
Wolf (1994,  R)
109
I Still Know What You Did Last Summer (1998,  R)
110
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
111
I'll Always Know What You Did Last Summer (2006,  R)
112
Erin Brockovich (2000,  R)
113
Spartacus (1960,  PG-13)
114
At First Sight (1999,  PG-13)
115
Forces of Nature (1999,  PG-13)
116
The Firm (1993,  R)
117
Far and Away (1992,  PG-13)
118
Deja Vu (2006,  PG-13)
119
Flatliners (1990,  R)
120
Ed Wood (1994,  R)
121
A Perfect Murder (1998,  R)
122
Sabrina (1995,  PG)
123
JFK (1991,  R)
124
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
125
Autumn in New York (2000,  PG-13)
126
A Few Good Men (1992,  R)
127
U-571 (2000,  PG-13)
128
Phenomenon (1996,  PG)
129
Election (1999,  R)
130
Entrapment (1999,  PG-13)
131
Shallow Hal (2001,  PG-13)
132
The Ninth Gate (1999,  R)
133
Red Corner (1997,  R)
134
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
135
Ransom (1996,  R)
136
Sleepy Hollow (1999,  R)
137
Broken Arrow (1996,  R)
138
The Saint (1997,  PG-13)
139
Mission Impossible (1996,  PG-13)
140
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
141
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
142
War of the Worlds (2005,  PG-13)
143
The General's Daughter (1999,  R)
144
Jerry Maguire (1996,  R)
145
The Devil's Advocate (1997,  R)
146
Interview with the Vampire (1994,  R)
147
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
148
Charlie's Angels - Full Throttle (2003,  PG-13)
149
Stepmom (1998,  PG-13)
150
The Bone Collector (1999,  R)
151
Father of the Bride (1991,  PG)
152
Bride of Chucky (1998,  R)
153
Runaway Bride (1999,  PG)
154
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
155
Double Jeopardy (1999,  R)
156
The Aviator (2004,  PG-13)
157
The Beach (2000,  R)
158
Oliver! (1968,  G)
159
Nixon (1995,  R)
160
Doctor Zhivago (1965,  PG-13)
161
Godzilla (1998,  PG-13)
162
What Women Want (2001,  PG-13)
163
Shall We Dance (2004,  PG-13)
164
Navigating the Heart (2000,  Unrated)
165
Hard Times (1995,  Unrated)
166
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
167
Bird on a Wire (1990,  PG-13)
168
Eyes Wide Shut (1999,  R)
169
Sudden Impact (1983,  R)
170
Alexander (2004,  R)
171
Extreme Measures (1996,  R)
172
Desperate Measures (1997,  R)
173
A Civil Action (1998,  PG-13)
174
Get Shorty (1995,  R)
175
Crazy/ Beautiful (2001,  PG-13)
176
From Hell (2001,  R)
177
Clear and Present Danger (1994,  PG-13)
178
Enemy at the Gates (2001,  R)
179
The Devil's Own (1997,  R)
180
Enemy of the State (1998,  R)
181
The Dirty Dozen (1967,  Unrated)
182
Heat (1995,  R)
183
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
184
Lion of the Desert (Omar Mukhtar) (1981,  PG)
185
Great Expectations (1974,  Unrated)
186
The Message (1976,  PG)
187
Message in a Bottle (1999,  PG-13)
188
Gandhi (1982,  PG)
189
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
190
Unfaithful (2002,  R)
191
The Fugitive (1993,  PG-13)
192
What Lies Beneath (2000,  PG-13)
193
In Dreams (1998,  R)
194
Niagara (1953,  Unrated)
195
Primary Colors (1998,  R)
196
The French Connection (1971,  R)
197
The French Connection II (1975,  R)
198
Final Destination (2000,  R)
199
Final Destination 2 (2003,  R)
200
Hamlet (1990,  PG)
201
Bus Stop (1956,  Unrated)
202
Bugsy (1991,  R)
203
Picnic (1955,  PG)
204
Orange County (2002,  PG-13)
205
The Astronaut's Wife (1999,  R)
206
Hero (Accidental Hero) (1992,  PG-13)
207
Seven Years in Tibet (1997,  PG-13)
208
High Crimes (2002,  PG-13)
209
Dark City (1998,  R)
210
Outbreak (1994,  R)
211
The Bodyguard (1992,  R)
212
Just Married (2003,  PG-13)
213
I Love Trouble (1994,  PG)
214
When a Man Loves a Woman (1994,  R)
215
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
216
Family Business (1989,  R)
217
The Thin Red Line (1999,  R)
218
American Psycho (2000,  R)
219
Single White Female (1992,  R)
220
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
221
Selena (1997,  PG)
222
Gattaca (1997,  PG-13)
223
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
224
The Prince of Tides (1991,  R)
225
Misery (1990,  R)
226
Apollo 13 (1995,  PG)
227
Crimson Tide (1995,  R)
228
Chaos (2005,  R)
229
The Haunting (1999,  PG-13)
230
Frankie & Johnny (1991,  R)
Frankie & Johnny
wow... i can c love in their eyes...
231
Regarding Henry (1991,  PG-13)
232
And Now... Ladies and Gentlemen (2003,  PG-13)
233
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
234
Sleepers (1996,  R)
235
The Tailor of Panama (2001,  R)
236
GoodFellas (1990,  R)
237
Mickey Blue Eyes (1999,  PG-13)
238
Saw (2004,  R)
239
Saw II (2005,  R)
240
Emmett's Mark (Killing Emmett Young) (2005,  R)
241
Bringing Down The House (2003,  PG-13)
242
Sphere (1998,  PG-13)
243
Field of Dreams (1989,  PG)
244
Rear Window (1954,  PG)
245
House of Sand and Fog (2003,  R)
246
The Hindenburg (1975,  PG)
247
A Guy Thing (2003,  PG-13)
248
Don't Say a Word (2001,  R)
249
The Engagement Ring (2005,  Unrated)
250
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
251
One Fine Day (1996,  PG)
252
Runaway Jury (2003,  PG-13)
253
Love Is a Four Letter Word (2007,  Unrated)
254
Premonition (2007,  PG-13)
255
Air Force One (1997,  R)
256
Made of Honor (2008,  PG-13)
257
Pride and Prejudice (2003,  PG)
258
Men of Honor (2000,  R)
259
The Stepford Wives (2004,  PG-13)
260
I Capture the Castle (2003,  R)
261
The Book of Eve (Histoire d'Ève) (2001,  Unrated)
262
Under the Tuscan Sun (2003,  PG-13)
263
Nicholas and Alexandra (1971,  PG)
264
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
265
The Village (2004,  PG-13)
266
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
267
Shining Through (1992,  R)
268
A Walk to Remember (2002,  PG)
269
Glitter (2001,  PG-13)
270
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
271
The Hunt for Red October (1990,  PG)
272
The Fourth Protocol (1987,  R)
273
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
274
The Gathering (2006,  R)
275
Indecent Proposal (1993,  R)
276
The Emperor's New Clothes (2002,  PG)
277
The Omen (2006,  R)
278
Jimmy Neutron - Boy Genius (2001,  G)
279
Soul's Midnight (2006,  R)
280
I Am David (2004,  PG)
281
Ice Princess (2005,  G)
282
Shopgirl (2005,  R)
283
She's the Man (2006,  PG-13)
284
National Treasure (2004,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments