My Favorite Movies


  fb583789596's Rating My Rating
1
A Few Good Men (1992,  R)
2
Forrest Gump (1994,  PG-13)
3
Mississippi Burning (1988,  R)
4
The Shawshank Redemption (1994,  R)
5
Fire Down Below (1997,  R)
6
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
7
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
8
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
9
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
10
The Italian Job (1969,  G)
11
GoodFellas (1990,  R)
12
A Bronx Tale (1993,  R)
13
That Thing You Do! (1996,  PG)
14
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
15
A League of Their Own (1992,  PG)
16
The Ipcress File (1965,  Unrated)
17
Funeral in Berlin (1966,  Unrated)
18
Billion Dollar Brain (1967,  Unrated)
19
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
20
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
21
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
22
Bad Boys (1995,  R)
23
Bad Boys II (2003,  R)
24
Dr. No (1962,  PG)
25
From Russia With Love (1964,  PG)
26
Goldfinger (1964,  PG)
27
Thunderball (1965,  PG)
28
You Only Live Twice (1967,  PG)
29
On Her Majesty's Secret Service (1969,  PG)
30
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
31
Live and Let Die (1973,  PG)
32
The Man with the Golden Gun (1974,  PG)
33
The Spy Who Loved Me (1977,  PG)
34
Moonraker (1979,  PG)
35
For Your Eyes Only (1981,  PG)
36
Octopussy (1983,  PG)
37
A View to a Kill (1985,  PG)
38
The Living Daylights (1987,  PG)
39
Licence To Kill (1989,  PG)
40
GoldenEye (1995,  PG-13)
41
Tomorrow Never Dies (1997,  PG-13)
42
The World Is Not Enough (1999,  PG-13)
43
Die Another Day (2002,  PG-13)
44
Casino Royale (2006,  PG-13)
45
Quantum of Solace (2008,  PG-13)
46
Forbidden Planet (1956,  G)
47
The War of the Worlds (1953,  G)
48
When Worlds Collide (1951,  G)
49
Casino Royale (1967,  G)
50
The Odessa File (1974,  PG)
51
The Silencers (1966,  Unrated)
52
Murderers' Row (1966,  Unrated)
53
The Ambushers (1968,  PG)
54
The Wrecking Crew (1969,  PG)
55
The Saint (1997,  PG-13)
56
The Avengers (1998,  PG-13)
57
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
58
The Private Life of Sherlock Holmes (1970,  PG-13)
59
Pulp Fiction (1994,  R)
60
The Last Samurai (2003,  R)
61
Interview with the Vampire (1994,  R)
62
Rio Bravo (1998,  Unrated)
63
The Horse Soldiers (1959,  Unrated)
64
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
65
Full Metal Jacket (1987,  R)
66
The Untouchables (1987,  R)
67
The Hill (1965,  Unrated)
68
Lethal Weapon (1987,  R)
69
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
70
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
71
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
72
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
73
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
74
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
75
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
76
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
77
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
78
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
79
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
80
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
81
North Sea Hijack (ffolkes) (Assault Force) (1980,  PG)
82
Quatermass 2 (1957,  Unrated)
83
Quatermass and the Pit (Five Million Years to Earth)(The Mind Benders) (1967,  Unrated)
84
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World (1963,  G)
85
Jaws (1975,  PG)
86
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
87
War Games (,  PG)
88
Schindler's List (1993,  R)
89
The Legend of Bagger Vance (2000,  PG-13)
90
Quiz Show (1994,  PG-13)
91
Die Hard (1988,  R)
92
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
93
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
94
School for Scoundrels (1960,  Unrated)
95
Batman (1989,  PG-13)
96
Batman Returns (1992,  PG-13)
97
Batman Forever (1995,  PG-13)
98
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
99
My Cousin Vinny (1992,  R)
100
What's New Pussycat (1965,  Unrated)
101
Captain Horatio Hornblower R.N. (1951,  Unrated)
102
The Lost Boys (1987,  R)
103
The Full Monty (1997,  R)
104
Notting Hill (1999,  PG-13)
105
White Nights (1957,  PG-13)
106
The Three Musketeers (1993,  PG)
107
Maverick (1994,  PG)
108
Tombstone (1993,  R)
109
Fletch (1985,  PG)
110
Fletch Lives (1989,  PG)
111
Cliffhanger (1993,  R)
112
Get Carter (1971,  R)
113
Zulu (1964,  Unrated)
114
Caddyshack (1980,  R)
115
Beverly Hills Cop (1984,  R)
116
Beverly Hills Cop II (1987,  R)
117
Beverly Hills Cop III (1994,  R)
118
The Golden Child (1986,  PG-13)
119
American Graffiti (1973,  PG)
120
American Hot Wax (1978,  PG)
121
Catch-22 (1970,  R)
122
Battle of Britain (1969,  G)
123
The Cruel Sea (1953,  Unrated)
124
The Deep (1977,  PG)
125
The Black Hole (1979,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments