My Favorite Movies


  fb584076975's Rating My Rating
1
28 Days Later (2003,  R)
2
A Clockwork Orange (1971,  R)
3
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
4
American Beauty (1999,  R)
5
American History X (1998,  R)
6
Big Fish (2003,  PG-13)
7
Blade Runner (1982,  R)
8
Dogma (1999,  R)
9
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
10
Fight Club (1999,  R)
11
Full Metal Jacket (1987,  R)
12
Juno (2007,  PG-13)
13
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
14
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
15
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
16
Little Miss Sunshine (2006,  R)
17
Pulp Fiction (1994,  R)
18
Sin City (2005,  R)
19
Sleepy Hollow (1999,  R)
20
Snatch (2001,  R)
21
The Matrix (1999,  R)
22
Trainspotting (1996,  R)
23
V for Vendetta (2006,  R)
24
Caramel (2008,  PG)
25
Lila Dit (Lila Says) (2005,  Unrated)
26
Cleopatra (2003,  R)
27
Cry Baby (1990,  PG-13)
28
Millions (2005,  PG)
29
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
30
Latcho Drom (Safe Journey) (1993,  Unrated)
31
Tuno negro (Black Serenade) (2001,  R)
32
Belle Epoque (The Age of Beauty) (1992,  R)
33
Unconscious (Inconscientes) (2006,  R)
34
Frida (2002,  R)
35
Braveheart (1995,  R)
36
Dead Poets Society (1989,  PG)
37
Lugares comunes (Common Ground) (Common Places) (2003,  Unrated)
38
Everything is Illuminated (2005,  PG-13)
39
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
40
The Barbarian Invasions (Les Invasions barbares) (2003,  R)
41
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
42
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
43
Le Déclin de l'Empire Américain (The Decline of the American Empire) (1986,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments