Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb584587580's Rating My Rating
1
Pete's Dragon (1977,  G)
Click to Rate
2
The Interpreter (2005,  PG-13)
The Interpreter 5.0 Stars
one of my top ten!!
Click to Rate
3
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
Click to Rate
4
Lady Jane (1986,  PG-13)
Click to Rate
5
V-Day - Until the Violence Stops (2003,  Unrated)
Click to Rate
6
Gandhi (1982,  PG)
Click to Rate
7
Foxfire (1996,  R)
Click to Rate
8
Rent (2005,  PG-13)
Click to Rate
9
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
10
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
11
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
Click to Rate
12
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
Click to Rate
13
Seabiscuit (2003,  PG-13)
Click to Rate
14
FernGully - The Last Rainforest (1992,  G)
Click to Rate
15
Lord of War (2005,  R)
Click to Rate
16
Seven (Se7en) (1995,  R)
Click to Rate
17
Rain Man (1988,  R)
Click to Rate
18
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
Click to Rate
19
Spun (2003,  R)
Click to Rate
20
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
Click to Rate
21
The Silence of the Lambs (1991,  R)
Click to Rate
22
The Boondock Saints (1999,  R)
Click to Rate
23
White Christmas (1954,  Unrated)
Click to Rate
24
I Am Sam (2002,  PG-13)
Click to Rate
25
Stigmata (1999,  R)
Click to Rate
26
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Click to Rate
27
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Click to Rate
28
Inside Man (2006,  R)
Click to Rate
29
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Click to Rate
30
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Click to Rate
31
Prime (2005,  PG-13)
Click to Rate
32
Ghostbusters (1984,  PG)
Click to Rate
33
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
Click to Rate
34
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
Click to Rate
35
The Outsiders (1983,  PG)
Click to Rate
36
The Patriot (2000,  R)
Click to Rate
37
Patriot Games (1992,  R)
Click to Rate
38
Traffic (2000,  R)
Click to Rate
39
Malcolm X (1992,  PG-13)
Click to Rate
40
Man on Fire (2004,  R)
Click to Rate
41
Jet Li's Fearless (2006,  PG-13)
Click to Rate
42
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
Click to Rate
43
The Goonies (1985,  PG)
Click to Rate
44
The Hunted (2003,  R)
Click to Rate
45
Human Trafficking (2005,  Unrated)
Click to Rate
46
Donnie Brasco (1997,  R)
Click to Rate
47
Blow (2001,  R)
Click to Rate
48
Blue Collar Comedy Tour: The Movie (2003,  PG-13)
Click to Rate
49
Cinderella (1994,  G)
Click to Rate
50
Club Dread (2004,  R)
Click to Rate
51
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
Click to Rate
52
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
Click to Rate
53
Along Came Polly (2004,  PG-13)
Click to Rate
54
Ice Age (2002,  PG)