My Favorite Movies


  fb584957390's Rating My Rating
1
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
Austin Powers - International Man of Mystery
fricking hilarious
2
Batman (1989,  PG-13)
3
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
4
Blade (1998,  R)
5
Blood Diamond (2006,  R)
6
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
7
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
8
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
9
Brokeback Mountain (2005,  R)
10
Cars (2006,  G)
11
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
12
Chicago (2002,  PG-13)
13
Clueless (1995,  PG-13)
14
Con Air (1997,  R)
15
Cruel Intentions (1999,  R)
16
Cry Baby (1990,  PG-13)
17
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
18
Disturbia (2007,  PG-13)
19
Donnie Darko (2001,  R)
20
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
21
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Awww I Love Edward!
22
Face/Off (1997,  R)
23
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
24
Fight Club (1999,  R)
25
Final Destination (2000,  R)
26
Finding Nemo (2003,  G)
27
Finding Neverland (2004,  PG)
28
Full Metal Jacket (1987,  R)
29
Girl, Interrupted (1999,  R)
30
Gone With the Wind (1939,  G)
31
Good Will Hunting (1997,  R)
32
Grease (1978,  PG)
33
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)
34
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
35
Jaws (1975,  PG)
36
Jurassic Park (1993,  PG-13)
37
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
38
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
absolutely bloody awesome!!!!!!!!!!!!!
39
Knocked Up (2007,  R)
40
Little Miss Sunshine (2006,  R)
41
Lost In Translation (2003,  R)
42
Mean Girls (2004,  PG-13)
43
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
44
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
45
Monsters, Inc. (2001,  G)
46
Moulin Rouge (1952,  Unrated)
47
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
48
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
49
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
50
Office Space (1999,  R)
51
Pretty Woman (1990,  R)
52
Pulp Fiction (1994,  R)
53
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
54
Road Trip (2000,  R)
55
Rounders (1998,  R)
56
Saw (2004,  R)
57
Seven (Se7en) (1995,  R)
58
She's All That (1999,  PG-13)
59
Shooter (2007,  R)
60
Shrek (2001,  PG)
61
Sixteen Candles (1984,  PG)
62
Sleepy Hollow (1999,  R)
63
Snatch (2001,  R)
64
Stand by Me (1986,  R)
65
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
66
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
67
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
68
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
69
The Big Lebowski (1998,  R)
70
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
71
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
72
The Breakfast Club (1985,  R)
73
The Butterfly Effect (2004,  R)
74
The Departed (2006,  R)
75
The Incredibles (2004,  PG)
76
The Little Mermaid (1989,  G)
77
The Mask (1994,  PG-13)
78
The Matrix (1999,  R)
79
The Matrix Reloaded (2003,  R)
The Matrix Reloaded
One of the most amazing collection of films EVER!!!!
80
The Matrix Revolutions (2003,  R)
81
The Truman Show (1998,  PG)
82
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
83
Titanic (1997,  PG-13)
84
Top Gun (1986,  PG)
85
Toy Story (1995,  G)
86
Vanilla Sky (2001,  R)
87
War of the Worlds (2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments