Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb585105967's Rating My Rating
1
Scandalize My Name: Stories From the Blacklist (1999,  Unrated)
2
Malcolm X (1992,  PG-13)
3
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers) (1967,  Unrated)
4
District B13 (Banlieue 13) (2006,  R)
5
Shaft (1971,  R)
6
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
7
The Godfather (1972,  R)
8
Cloverfield (2008,  PG-13)
9
Cotton Comes to Harlem (1970,  R)
10
Which Way Is Up? (1977,  R)
11
Blade Runner (1982,  R)
12
Frequency (2000,  PG-13)
13
Late For Dinner (1991,  PG)
14
Once Upon a Time in America (1984,  R)
15
The Big Clock (1948,  PG-13)
16
Tombstone (1993,  R)
17
Saboteur (1942,  PG)
18
The Lost Weekend (1945,  Unrated)
19
Witness for the Prosecution (1957,  Unrated)
20
JFK (1991,  R)
21
Truck Turner (1974,  R)
22
Wolf (1994,  R)
23
The Iron Mistress (1952,  Unrated)
24
Rio Bravo (1998,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments