My Favorite Movies


  fb585345580's Rating My Rating
1
Sunshine (2007,  R)
2
Deep Impact (1998,  PG-13)
3
Volcano (1997,  PG-13)
4
Twister (1996,  PG-13)
5
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
6
Cloverfield (2008,  PG-13)
7
Speed (1994,  R)
8
Speed 2 - Cruise Control (1997,  PG-13)
9
Dante's Peak (1997,  PG-13)
10
Armageddon (1998,  PG-13)
11
Deep Rising (1998,  R)
12
King Kong (2005,  PG-13)
13
The Bucket List (2007,  PG-13)
14
Crimson Tide (1995,  R)
15
The Hunt for Red October (1990,  PG)
16
U-571 (2000,  PG-13)
17
Down Periscope (1996,  PG-13)
18
K-19: The Widowmaker (2002,  PG-13)
19
The Sum of All Fears (2002,  PG-13)
20
Chain Reaction (1996,  PG-13)
21
The 6th Man (1997,  PG-13)
22
The 6th Day (2000,  PG-13)
23
Spy Hard (1996,  PG-13)
24
Jackie Chan's First Strike (Ging chaat goo si 4: Ji gaan daan yam mo) (1997,  PG-13)
25
Police Academy (1984,  R)
26
Police Academy 2 - Their First Assignment (1985,  PG-13)
27
Police Academy 3 - Back in Training (1986,  PG)
28
Police Academy 4 - Citizens on Patrol (1987,  PG)
29
Police Academy 5 - Assignment Miami Beach (1988,  PG)
30
Police Academy 6 - City Under Siege (1989,  PG)
31
Police Academy 7 - Mission to Moscow (1994,  PG)
32
Sub Down (1997,  Unrated)
33
Max Q (1998,  Unrated)
34
Space Cowboys (2000,  PG-13)
35
Apollo 13 (1995,  PG)
36
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
37
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
38
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
39
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader (2010,  Unrated)
40
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
41
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
42
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
43
First Knight (1995,  PG-13)
44
The Nativity Story (2006,  PG)
45
Happy Feet (2006,  PG)
46
The Passion of the Christ (2004,  R)
47
Finding Nemo (2003,  G)
48
The Incredibles (2004,  PG)
49
Madagascar (2005,  PG)
50
Ice Age (2002,  PG)
51
Monsters, Inc. (2001,  G)
52
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
53
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
54
Liar Liar (1997,  PG-13)
55
Ace Ventura Jr.: Pet Detective (2009,  PG)
56
The Mask (1994,  PG-13)
57
Me, Myself & Irene (2000,  R)
58
Thirteen Days (2000,  PG-13)
59
Star Trek (2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments